Trpný rod a copwriting.

„Budeme se snažit, aby pro vás bylo uděláno vše, co bylo požadováno...“ Panečku! Je skvělé, že se provozovatel e-shopu bude o něco snažit. Tedy snad. Asi. Možná. Ale umí kouzlit. Jak jinak si vyložit jedno z oblíbených „lákadel“ na zákazníky, jímž je trpný rod? Bylo uděláno, bylo zahájeno, je vyexpedováno, bude vám zasláno.

Anti sexy copywriting v trpném podání zní zákazníkům podobně, jako když bylo vaše tělo právě vstoupeno na úřad. Vždy, když vidím podobný masakr košaté češtiny, říkám si: „Zase mají celozávodku. Ale umí si zařídit, aby vše fungovalo samo. Plně automaticky.“ Smekám. Jsou to čáry a kouzla. Jak to s tím trpným rodem vlastně je? Čtěte dál.


Hatmatilka úředníků


Trpný rod. Dodnes oblíbený vyjadřovací prvek tiskových mluvčí, modla některých píáristů, jazyk úředníků. Klub fanoušků trpného rodu má bohužel bohaté zastoupení i mezi podnikateli. V hojné míře jej najdete také na e-shopech, firemních webech. Je utrpení trpět trpný rod. Netrpte jej.


Někdy trpný rod autor aplikuje v momentě, kdy neví nebo se mu nechce zjistit, kdo za činem stojí. Je pohodlnější napsat „V roce 1983 byla zahájena stavba...“ než „V roce 1983 skupina architekta Jana Bouráka zahájila stavbu....“ Anebo třeba „Právě pro vás bylo naskladněno nové zboží...“ versus „Právě jsme pro vás naskladnili nové zboží...


Jsem přesvědčen, že druhá varianta se vám čte lépe. Je hladká jako jemná slovní smetánka. Pisatel v ní mluví směrem k vám, živé bytosti z masa a kostí.


Jak jste na tom s trpným?


Jak je na tom váš web s trpným rodem? Vezměte si copy koště na trpné pavouky a vymeťte je pryč.

 

Dejte činům jména


Dejte činům jména. Živé bytosti. Zákazníci jsou přece také živí. Chtějí jednat se sobě rovnými – živými lidmi ve vaší firmě. Anebo už jste někdy doma manželce po příchodu z práce sdělili:


Ahoj ženo, dnes bylo mým prostřednictvím nakoupeno 15 rohlíků a objednán dort pro narozeniny dcerky, které budou oslaveny příští týden.“ ?

Asi ne. Manželka by si zřejmě myslela, že domů přišel mimozemšťan či kolega z účtárny. Anebo, že vás to vedro a pár panáků u oběda poslalo pod obraz.


Tímto stylem mnohdy mluví provozovatelé prezentačních webů ke svým zákazníkům. Uměl bych se vsadit, že když vypluju svým copy křižníkem do vod vašeho e-shopu, nějaké trpné tam zamířím. A rovnou odprásknu.


Vyžeňte trpné pavouky


Už vím, co dnes budete dělat. Projděte si svůj web, v ruce maje červenou fixu, a zakřížkujte na monitor každý trpný. Jak poznáte jejich přemíru v textech? Že rudá barva červené fixy zaplní obrazovku. Monitor bude krvácet. Stejně jako oči zákazníků, kteří trpný rod od vás konzumují.


Osvěžte texty webu. Vymeťte trpné pavouky
pryč, dodejte činům jména. Přiřaďte živé lidi. Zákazníci to ocení.

Zbavte se trpného rodu. Tápete, nevíte, čím jej nahradit? Ozvěte se pro copywriting, poradím.

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz