Joomla logo.Poslední dobou některé weby mých klientů zaznamenaly útoky hackerů, kteří si na ně tajně instalovali skripty sloužící k rozesílání SPAMu nebo za účelem DDoS útoků. Už od začátku své práce s weby se věnuji redakčnímu systému Joomla! (ten vykřičník je v názvu, nekřičím na vás).

Vím, že silnější podporu v Česku má zřejmě systém WordPress, ale ten mi nikdy moc nepřirostl k srdci. Možná kvůli tomu, že neumožňuje tak jemné ladění, aniž bych musel sáhnout do kódu. Není však účelem tohoto článku prosazovat Joomlu, nýbrž informovat o jejích vývojových stupních a poradit, jaká verze je teď ta nej.

Jak možná správně tušíte, nabořené weby jely a jedou na Joomle. Avšak na její staré verzi 1.5. A v tom je problém.

 

Na podzim 2005 přišla jednička 

První oficiální Joomla! Spatřila světlo světa na podzim 2005. Byla to verze 1.0. Vývojáři ji dlouho ladili. První Joomlu podporovali až do léta 2009. Ale už o rok a půl dříve vydali první LTS verzi Joomly 1.5. 

 

Instalujte nejnovější LTS 

Co znamená LTS? Long-term support, neboli označení verze Joomly s dlouhodobou podporou – zpravidla dva roky. Po dobu podpory vývojáři podle potřeby vydávají nové aktualizace a bezpečnostní záplaty. Podpora verze 1.5 už ale skončila. Od konce roku 2012 žádné nové záplaty pro jedna pětku nejsou a nebudou. Útočníci tak měli dostatek času na prolomení systému, což se také projevilo i u několika mých klientů.

LTS je to správné označení verze Joomly, které by vás mělo zajímat. Především z důvodu dlouhodobé podpory. Jenže jedna pětka už je babičkou. 

 

Meziverze 1.6, 1.7 

Další v řadě byly verze typu STS, tedy short-term support. V lednu 2012 se objevila verze 1.6, o půl roku později 1.7. Nutno dodat, že přechod z verze 1.5 na 1.6 či 1.7 nebyl žádný med, jednalo se o poměrně složitý proces, který často klekl a reinstalace celého webu vás neminula. 

Vývojáři třetích stran mnohdy ani nevydali aktualizace svých rozšíření, jež pak pro 1.6 nebo 1.7 chyběly. Kdo si počkal na další 2.5, usnadnil si práci. Ovšem mnozí nedočkavci, včetně mě, některé své testovací weby s chutí na meziverze převedli. Lákadlem byla například možnost víceúrovňového členění kategorií článků. 

 

Hurá, verze 2.5! 

V lednu 2012 se objevila nová verze LTS s dlouhodobou podporou – Joomla! 2.5. Správná volba pro přesun komerčního webu z verze 1.5. Podle současných informací potrvá podpora do března 2014. Ještě upřesňuji, že poslední verze dva pětky je nyní 2.5.14. Do jara 2014 by tedy měli vývojáři pro dva pětku vydávat bezpečnostní aktualizace.

 

Už je Joomla! 3? Ano, ale... 

Třetí verze Joomly se objevila v září 2012. Je to však opět meziverze s krátkodobou podporou (STS). Ta už dokonce skončila – na jaře 2013. Nejnovější verzí Joomly je nyní, na podzim 2013 verze 3.1, konkrétně 3.1.15. Její podpora má podle plánu měla skončit v říjnu 2013. 6. listopadu 2013 ji má nahradit Joomla! 3.2. Uvidíme, web jooomla.org vydání bety 3.2 už avizuje.

Mějte však na paměti, že verze 3.1 i 3.2 jsou STS, tedy podpora jim brzy skončí. Pokud rádi ladíte a poznáváte nové funkce, klidně instalujte. Ale v případě aktualizace komerčního webu raději počkejte.

 

Web pro byznys? Volte verzi LTS 2.5 a příští rok 3.5

Pokud provozujete komerční web a netoužíte po tom, aby se vám zhroutil, zůstaňte zatím u verze 2.5. Až do jara 2014 jste v pohodě, jen si kontrolujte aktualizace. Pak jednoduše přejdete na verzi 3.5. To už by měla být na světě. Od verze 2.5 Joomlu aktualizujete pouhým kliknutím na button v administrátorském rozhraní. Pro verzi 3 už je i mnoho nejpoužívanějších doplňků – komponent, modulů a pluginů dostupných. Zdá se, že vývojáři doplňků se nyní připravili předem. 

 

Přehled verzí Joomla.Tabulka napoví

Pro lepší přehlednost připojuji tabulku verzí. Mnoho informací o CMS Joomla! najdete na webu a českém fóru www.joomlaportal.cz.

 

Jedete taky na Joomle? Dejte vědět

Máte web na CMS Joomla? Napište mi, jak jste spokojeni.

Tak zatím, Joomla!

MaK.

Zdroj Joomla.org, Wikipedia, ilustrace Grafi-Ray

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz