Starý motor.Když jezdíte autem, měníte pravidelně motorový olej. Alespoň v to věřím. A za nějaký čas také pneumatiky. Jinak byste si totiž asi brzy nabili ústa. Anebo by motor klekl, zadřel se. Kdysi auta neměla zámky. Ale dnes už si je určitě zamykáte. Protože by vám je vykradl nějaký nenechavec. To je přece jasné!

 

Web je jako auto, zadře se

 

Je až s podivem, že takto celá řada firem neuvažuje i u webových stránek. Jednoho ze svých zdrojů výdělku. Přitom se jedná o systém, který stárne a zpravidla se časem porouchá. Zadře se.

 

Kdo by to pořád četl

 

Máte web starý, máte jej odemčený? Někdo vám jej asi brzy vykrade. Čím to? Protože staré systémy už vývojáři nepodporují a nevydávají pro ně bezpečnostní záplaty. Jistě o ukončení podpory veřejně dávali vědět už před rokem či před dvěma. Ale kdo by to na jejich blogu pořád četl, navíc mnohdy v angličtině.

 

5 shozených webů během pár měsíců

 

Během předchozích pár měsíců jsem u čtyř či pěti klientů registroval zadření jejich webu útočníky. Využili funkcí a možností webových stran a tajně si na ně nainstalovali SPAMovací software. Internet pak masírovali tunou nevyžádané pošty. Bez vědomí klienta.

 

Vypnuto, spamujete

 

Nekalé praktiky ale za krátký čas provozovatel webhostingu odhalil a weby úplně odstavil. Porušovaly totiž smluvní podmínky. Tečka. Weby přestaly najednou fungovat. Návštěvníci je na internetu už nenašli.

 

Co s tím? Například najít útočný script a odstranit jej. Ale to se stejná situace bude za čas opakovat. Zase web někdo napadne.

 

Celková rekonstrukce vyjde draho

 

Dalším řešením je celé webové stránky aktualizovat. Jenže nová verze redakčního systému bývá na hony vzdálena té, na níž možná provozujete web vy. Spíš jste tedy provozovali. A doprovozovali.

 

Jednoduchá aktualizace je nemožná. Web je složitý organismus, má svoji strukturu, vnitřní prolinkování url adres, mnohdy spoustu rozšíření, komponent, pluginů, modulů.

 

Sice aktualizujete jádro, ale už vám nebude fungovat žádný z doplňků. Celková oprava webu bude stát mnoho času a peněz. Zřejmě kvůli tomu přijdete o dost zákazníků, kteří si řeknou, že jste asi zkrachovali. Na síti sítí vás totiž vůbec nenaleznou.

 

Aktualizujte systém pravidelně, získáte vylepšení

 

Řešení? Aktualizujte pravidelně. Pokud webům nerozumíte, najměte specialistu, ať web udržuje stále ve výborné kondici. A nenechávejte od něj klíčky v zámku.

 

Udržujte systém webových stran aktuální. Předejdete tak útokům. Navíc získáte nové možnosti, nové funkce a vylepšení, které vývojáři do aktualizovaných verzí implementují.

 

Vyměňujte olej motoru vašeho webu pravidelně.

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz