Babočka admirál.

Vliv sociálních sítí stále posiluje. S ním posilují i nové trendy, ne však vždy zcela povedené. V poslední době jsem mnohokrát na různých webech viděl soutěže, které jsou napojeny právě na sociální sítě, zejména Facebook. Na tom není nic špatného, ovšem když soutěž tvůrce připraví promyšleně. Jinak je to jako chytat motýla do fotbalové sítě. Čtěte dál.

 

Uvedu příklad. Podmínky jedné z posledních soutěží zněly ve stručnosti nějak takto:

 

Jak vyhrát v soutěži? Nasdílejte na svém Facebook profilu veřejně odkaz na tento článek. Poté sem, do komentáře pod tento článek, vložte odkaz na svůj Facebook profil, tím se stáváte účastníkem soutěže. Účastníkem soutěže se tedy stáváte tehdy, když do komentáře pod tento článek uvedete funkční odkaz na svůj Facebook profil, kde jste veřejně tento článek nasdíleli. 

Výherce bude vybrán formou náhodného výběru. Pro jistotu zdůrazňuji, že nasdílení článku musí být veřejné...

 

Lavina sdílení bez zacílení

 

Autor soutěže tlačí na pilu a spouští lavinu sdílení v profilech soutěžících na článek o soutěži. Fajn, to může zajímat soutěžící samotné. Ale proč by mělo i jejich přátele na Facebooku či dokonce veřejnost?

 

Je to podobné, jako když mi moji facebookoví přátelé, či jejich automaticky za ně publikující aplikace, opakovaně sdělují, že právě dosáhli další úrovně v FB pokeru. Nezajímá mě to. Když si nedají říct a informují mě o tom 10× za týden, naše FB přátelství zpravidla končí.

 

Jako kdysi slepý linkbuilding

 

Je jasné, že se autor soutěže snaží svůj počin co nejvíce zviditelnit. Jenže bez pořádné strategie, bez zacílení na ty, jež by mohla soutěž zajímat. Dovoluji si takovou aktivitu srovnat se slepým linkbuildingem – smažit odkazy všude, kde to jde, hlavně ve velké míře! Zaplavit internet. Naštěstí už je doba těchto praktik, doufám, pryč. Zejména díky zoo od Google – Pandě a Tučňákovi.

 

Proč vířit babočkům květinový pyl?

 

Myslím, že když budou podobné pokusy o slepé promo na nejsilnější sociální síti narůstat, zřejmě časem zakročí sám velký. Facebook osobně. A tento typ aktivit prostě zasekne. Je to totiž jako chytat motýly do fotbalové sítě.

 

Máváte sítí jak blázni, ale motýl nikde. Jen hejno naštvaných babočků admirálů, že jim víříte květinový pyl.

 

Takže soutěže + sociální sítě ano, ale jinak. Promyšleně, zacíleně.

 

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz