Zdeněk Dvořák @LinkiCZ a URL Profiler.

Zdeněk Dvořák alias @LinkiCZ je známý český profík na linkbuilding, Affiliate manager, geek a DJ. Před časem objevil nový nástroj URL Profiler. Pak postavil českou verzi webu www.urlprofiler.cz a dnes už má na stejné téma za sebou i první workshop. Z pohledu obsahového stratéga se mi jeho kroky a stálý rozvoj i propagace URL Profileru líbí. Tak jsem Zdeňka požádal o pár odpovědí - kde nástroj vůbec objevil, jeho první krůčky s ním, jak probíhá komunikace s autory, i kdy a proč jej napadlo postavit speciální web, realizovat workshopy. Přečtěte si rozhovor.

 

Zdeňku, kdy a kde jsi objevil URL Profiler?

Narazil jsem na něj myslím někde na Twitteru v létě 2014. Aktivně používat jsem ho začal ale až na začátku letošního roku.

 

Čím tě nástroj zaujal?

Zaujal mě tím, co už tehdy uměl, ale odradil cenou. Ta byla tehdy jednorázová, což by až tak nevadilo, ale přístupy k datům přes API se platily službám třetích stran samostatně, což vycházelo opravdu draho. Naštěstí se to od té doby změnilo a data ze služeb, které s nástrojem spolupracují, a kde už máte placený účet, můžete v určitém objemu stahovat, aniž byste platili něco navíc.

 

 

Máš přehled, kolik uživatelů na světě už URL Profiler používá, a kolik v Česku?

Ve světě jsou to stovky, respektive jich asi bude víc díky agenturním licencím. U nás jsou to zatím jednotky, což se podle všeho brzy přehoupne na nízké desítky. Makám na tom J

 

Jak často jsi v kontaktu s autory, na jaké bázi vaše spolupráce probíhá, jak rychle reagují?

Jsme v kontaktu podle potřeby, často i denně, když mám nějaké dotazy. Píšeme si e-maily, ale platící uživatelé mají i podporu na Slacku, kde autoři reagují opravdu rychle na nápady, dotazy i problémy. Sám jsem odhalil dva bugy, které vedly k okamžitému vydání nové verze.

 

Na čem dalším autoři URL Profileru ještě pracují, mají v portfoliu nějaké jiné nástroje?

Mají k dispozici pár nástrojů zdarma, z nichž můžu doporučit Simple SERP Scraper pro Google, který bezproblémově stahuje data z výsledků hledání na Google.

 

Kdy a proč tě napadlo postavit web urlprofiler.cz?

Nástroj jsem poprvé propagoval na blogu linki.cz, ale časem jsem dospěl k názoru, že by si zasloužil vlastní prostor. Důvodem bylo také to, že linki.cz je projekt čistě o linkbuildingu a URL Profiler to téma daleko přesahuje.

Český web o URL Profileru. 

Na webu máš v patičce “Oficiální partnerský web” - domlouval jsi s autory založení českého webu, například kvůli autorským právům, anebo jsi jim web zmínil až po spuštění?

Domlouvali jsme se samozřejmě dopředu. Popsal jsem jim svůj záměr, dlouze jsme diskutovali o doméně. Nakonec mi dali k dispozici i celou šablonu webu, kterou jsem ale nakonec nevyužil, i když jsem se inspiroval jejich layoutem. S provedením a dosavadními aktivitami jsou moc spokojení a já z toho mám radost.

 

Kolik času ti příprava a stavba webu zabrala?

Tak to vím díky Togglu naprosto přesně. Bylo to bez 14 minut 14 hodin. Web ale ještě není dokončený, hodně toho chybí ve vzdělávací sekci.

 

Máš v plánu založit i další komunikační kanály s URL Profilerem spojené - třeba natáčet videa, založit profily na sociálních sítích?

Videa bych moc rád. Zkušenosti s nimi nemám, ale naučím se. Jen s nimi počkám na podzim nebo konec roku, kdy by měla jít ven nová verze URL Profileru s odlišným UI. To by třeba video návody hned učinilo zastaralými.

 

Budeš expandovat i do dalších zemí?

Cíleně expandovat nebudu, za hranicemi se spousta lidí domluví anglicky a to je doména autorů nástroje. Předpokládám ale, že český web by mohl oslovit i bratry Slováky.

 

A co nějaká osobní setkání uživatelů URL Profileru - plánuješ?

Pokud bude dost velká uživatelská skupina, bylo by to fajn.

 

Jakým způsobem propaguješ URL Profiler, máš vypracovanou obsahovou či marketingovou strategii?

Je to osobní projekt, který tak nějak kromě plánování webu vzniká živelně. Využívám svoje znalosti a kontakty za pochodu, takže ne, nemám napsaný nějaký plán. Hlavním propagačním kanálem jsou sociální sítě, kde moje cílovka visí od nevidím do nevidím a samozřejmě oborové weby. Zapojím i e-mailing.

 

S jakými odezvami na URL Profiler se setkáváš, oslovují tě jeho uživatelé s žádostí o radu?

Většinou jsou to chybné výsledky nebo otázky kolem nastavení programu. Ohlasy byly zatím docela pozitivní. Třeba jako: “Scrapuji s URL profilerem jako o život. Je to boží!“ Jde jen o to ukázat těm správným lidem ty problémy, které nástroj vyřeší právě jim. Třeba tobě jsem jej prezentoval tak, abys viděl konkrétní výhody pro tvoji práci s vyhodnocováním výkonu obsahu. To znamená získání dat z Analytics, sociálních sítí, odkazových dat a meta dat z textu.

 

Na co nového se můžeme v URL Profileru těšit?

Myslím, že opravdu velká bomba bude nová verze ke konci roku, která by podle plánů měla představit vlastní crawler, který výkonově překoná Screaming Frog. V testovací verzi už teď bez problému projde 500 tisíc URL, což je objem, který je pro většinu uživatelů Screaming Frogu zatím nedosažitelný.

 

Zajímavý bude i Google Analytics Exporter, který umožní tahat data z API bez samplingu a ze segmentů, které uživatele zajímají. A samozřejmě i kluci z týmu URL Profileru řeší, jak využít nově uvolněné Search Analytics API.

 

A co dalšího připravuješ v rámci tvých aktivit s nástrojem spojených?

Chci dokončit zmíněnou vzdělávací sekci, mám v plánu články s návody na konkrétní užití pro různé specialisty v marketingu. První vlaštovkou je návod s názvem Je váš web skutečně mobile friendly?

 

Čtěte také: Zjistěte oblibu všech článků konkurence. URL Profiler to zvládne za pár minut


Podívejte se na video, co URL Profiler umí (ENG).

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz