“Barva musí být natřena na očištěný povrch.” Nebo “Těsto na chléb je potřeba nechat kynout alespoň 3 hodiny.” Podobných textů je plný internet. Mají šťávy asi tolik jako 8× vymačkaný pomeranč. Chybí jim lidskost. “Pište jako mluvíte, pište pro lidi,” stále opakuji copywriterům, kterým bývám copy mentorem. Ale jak na to? Pomohou vám F2F persony. Vytvořte si je.
Častým nešvarem textů v on-line i off-line světě je nelidský tón komunikace. “Texty je dobré psát tak, aby jejich čtení lidi bavilo,” zní podobně, jako když si spolu dopisují dva stroje. F0 6626 67C7? 845E 7856 3412.
Píšete obdobně? Anebo vám takové texty dodávají copywriteři? Odmítněte je a odkažte na tento článek.
Jan, Katka a další persony na nástěnkách
Persony asi znáte. Možná i používáte. Katka, 23 let, obchodní asistentka, vdaná, 3 děti, má ráda čtení, vaření, blonďáky,.... + Katčina profilová fotka o velikosti poštovní známky, zřejmě z fotobanky.
Také vám vyšisovaná Kačka v podobě Á čtyřky zdobí nástěnku? Možná máte person více. Třeba i Luďka, Kamilu, Ctirada. Vybledlé a pokroucené cáry papíru na nástěnce.
Popovídejte si s F2F persoňákem
F2F personu jsem vymyslel pro mé psavce. Zdržovalo mě stále opakovat “Pište jako mluvíte, pište pro lidi.”
Přemýšlel jsem, jak kopíky přimět k tomu, aby psali lidštinou. Až jednou: Na stole leží skicák 297 × 420 mm (A3). Vedle silný černý fix. Mám to!
Otevírám skicák, vytrhávám list papíru silnější gramáže. Do ruky beru fix a čmárám mužskou hlavu z předního pohledu v měřítku 1:1. Persoňák v životní velikosti.
“Čau Mariáne, to je dost, že jsi mě stvořil. Kde máš ty své psavce?”
Papír s persoňákem jsem vzal a copywriterovi postavil na stůl, opřel o zeď. Tak aby se na sebe dívali z očí do očí, face to face (F2F). Stačilo vysvětlit:
“Tohle je persoňák, seznamte se. Svůj text mu nejprve řekni ústně. Poraď, co má udělat, jak postupovat. Vysvětli, naveď. Popiš mu zboží, prozraď výhody služby. Vyzvi k akci. Až vše odvyprávíš, pak to jen sepiš.”
Hotovka. Funguje to. Dnes už od vedle slyším “Tak pojď, Otíku, dneska ti představím tohle...”
Oprašte persony
Máte vytištěné persony? Oprašte je. Vystřihněte z nich ty umělé miniportréty z fotobank. Namalujte na papír A3 hlavu v životní velikosti, která se bude dívat na vašeho tvůrce textů. Anebo na vás. Nakreslete pořádnou Kačku, Luďka, Kamču.
Dejte si pak hlavu před sebe, opřete o zeď nebo o lahváče. A hezky spolu pokecejte. Věřím, že s lidmi u pivka či na kafíčku taky nemluvíte jako tatar/ka: “Je dobré podívat se na tyto fotky,” ale spíš: “Podívej se na ty fotky.”
Rozhovor s F2F personou nahrajte na diktafon nebo do mobilu. Potom váš monolog spíchněte do psané podoby. Věřím, že vaše copy už bude lidštější.
Dvořákovi povězte o hudbě, Palacký poradí s češtinou
Vadí vám placatý 2D rozměr papíru? Zapátrejte na Aukru po 3D verzi. Píšete o hudbě? Povězte o ní Antonínovi. Potřebujete-li bič, pořiďte si bystu Gottwalda. O češtině popovídejte s Palackým. Klidně si bysty vybarvěte.
Dejte vědět, jak vám F2F persony fungují.
Foto: Fotocesta.cz