Jak tvořit lepší texty? Drž hu*u a poslouchej.

2 uši má člověk proto, aby více poslouchal než mluvil.“ „Kdo hodně mluví, málo se dozví.“ Podobných „pravd“ koluje světem hodně. Jenže ono na nich něco je a platí to i pro copywriting. Jak se stát lepším copywriterem? „Drž hu*u a poslouchej.“ Přečtěte si, proč.

Jak zmiňuje Robert Bruce ve svém článku u copybloggera, copywriting, to není pouhé psaní textů. Copywriting je montáž, stavebnice.

Nejlepší textaři nejprve zkoumají, analyzují. Rozpitvají získané informace a pak je zase složí do úderného textu. Jako lego, aby vytvořený text lidmi „rezonoval“ – fuj, to je ale fráze. Prostě, aby byl text „dechberoucí, kulervoucí“ – to jsem si vypůjčil zase od novinářů.

Borci kopíci svůj text vylaďují k dokonalosti. Takový postup je pro úspěšný text klíčový. Bez testování totiž nikdo neví, jak text ne/funguje.

Kromě toho však existuje 1 rada, kterou Robert v článku zmiňuje:

Drž hu*u a poslouchej.

  • 1) Poslouchejte tvůrce služby či produktu. Ať mluví klidně hodiny, je-li to nutné. Nechť se pořádně rozpovídá, proč službu / produkt vytvořil.

  • 2) Naslouchejte svému publiku. Co potenciální otevírači peněženek opravdu chtějí, co potřebují? Jakým jazykem mluví?

  • 3) Naslouchejte svým konkurentům. Jak jim to na trhu funguje a co nefunguje? Dá se něco vyčíst z úspěchů i neúspěchů konkurentů?

Méně mluvit, více naslouchat.

Vím, že to asi ví každý. Ale ne každý tak při tvorbě svých prodejních textů postupuje.

Takže: Drž hu*u a poslouchej.

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz