Obsahový content marketing pro lidi.

Před lety přišel fenomén SEO. Vznikly PR farmy, frčely katalogy, prolinky v sitewide, jejich výměny. Pak přišly sociální sítě. Honem všichni na Facebook, Twitter, Google+. Pak ještě Pinterest, Linkedin. A dnes? Nyní je v módě obsahový marketing. Některé agentury se přeorientovaly. Už svým zákazníkům tolik neordinují kouzelné SEO, ale bohatý obsah. Hodně obsahu. Co nejvíc. Nejlépe, aby všichni zaměstnanci blogovali.

 

Blogy o prdech

 

Podle toho to tak potom bohužel vypadá. Firmy píšou o každém prdu. Nudné informace, které by kdysi vůbec nikoho nevzrušily, psavci přetaví na článek do blogu. Nejlépe i na video. K tomu ještě podcast a vše to proženou po sociálních sítích. Vida, obsah pro lidi a roboty vyhledávačů je na světě. Content marketing na plné pecky.

 

Obsahová lavina

 

Obsah přibývá, firemní weby ožívají. Přibývají blogy, nové články, dokonce kupa nových článků. Štítky, sdílecí tlačítka, diskuse, komentáře. Je to fajn. Alespoň zákazníci ví, že firma žije. Paráda, když o sobě dává vědět a ventiluje do světa nové informace.

 

Chyba

 

Jenže někde se stala chyba. Nevím přesně kdy, ale kdosi opomněl do sexy fráze „tvorba obsahu“ vložit slůvko „kvalitního.“ Chrlit tunu článků totiž nestačí.

 

Pomáhejte zákazníkům

 

Obsah musí být zajímavý, poutavý. A především přínosný pro čtenáře – potenciální či současné zákazníky. To už není tak jednoduché, jak se zdálo na začátku. Jak se psalo v příručkách. Co s tím?

 

Buďte svým zákazníkem

 

Použijte selský rozum a vžijte se do pozice svého zákazníka nebo klienta. Skutečně byste na jeho místě zamýšlený článek chtěli číst? Pokud ano, co vám to (zákazníkovi) přinese? Je nosná informace tak zásadní, že si zaslouží být na vašem blogu, sociálním profilu, ve videu, podcastu? Anebo je to slovní průjem s nulovou vypovídající hodnotou?

 

Myslete na živé, až pak na roboty

 

Snažil jsem se to firmám sdělovat už tehdy, dělám to dál. Ať se zaměřujete na SEO, sociální sítě, blog nebo třeba celý obsahový marketing, myslete především na ty živé, kteří váš obsah budou číst, sledovat, poslouchat. Pokud jej ocení čtenáři, diváci a posluchači, smlsnou si na něm i vyhledávače.

 

Ptejte se a tvořte

 

Takže content neboli obsahový marketing jistě ano, ale až po pečlivém uvážení, ideálně po průzkumu a poznání vašich zákazníků. Že nevíte, co je zajímá? Tak se jich prostě zeptejte. Svými odpověďmi a potřebami vám pomohou vytvořit obsah jako víno. A potom s ním hurá do článku, videa, na sociální sítě, do podcastu.

Tvořte obsah. Ale kvalitní a pro lidi.

 

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz