Mistr Indaba a umění obsahového marketingu.

Jak nejlépe a nejkvalitněji dělat obsaháč? (můj termín pro obsahový marketing) Příruček, článků a odborníků je na trhu celá řada. Ale drtivá většina zdrojů i profíků radí to samé – analýza, strategie, kalendář, měření, jedeme! Jejich klienti pak začnou obsahové příspěvky do světa vykřikovat hlava nehlava. Zajímá to však někoho?

Návodů, jak s obsaháčem začít, je na internetu hromada. Ovšem vysoko nad nimi se vznáší něco, co z velké části tvůrcům obsahu uniká. Umění mistra Indaby. Kdo to je a čím je tak významný? Čtěte dál.

 

Povím vám příběh. Je starý tisíce let. V dávných dobách, kdy se po pustých pláních proháněli mamuti, žil silný bojovník. Říkali mu Indaba. Putoval z osady do osady, aby učil mladé lovce umění lovu. Časem si získal pověst odborníka na lov mamutů. Vášnivě na svých cestách vyprávěl, jak při lovu postupuje, radil dalším lovcům, šířil svou pověst šikovného mamuťáře.

Zájemců o jeho zkušenosti přibývalo. Za nějakou dobu jich bylo tak moc, že už se všem Indaba nestíhal věnovat. Předávání znalostí mu zabíralo mnoho času. Obával se, že jej to brzy vyčerpá a nebude moci se už v lovu mamutů zdokonalovat.

 

Jednou, když Indaba odpočíval po dalším z mnoha lovů, jej v záři poletujících jisker ohně napadla osvobozující myšlenka, jak své znalosti šířit dál. Na cestách kdysi potkal obchodníky, kteří používali jakési placky – hliněné tabulky nesoucí užitečné informace. Indaba stále prahl po vzdělání, proto se od nich naučil tabulky používat a vyrábět si je.

Nyní se mu znalost písma hodila. Oslovil své nejbližší následovníky, aby se k němu připojili. Společně během pár měsíců zaznamenali do hliněných tabulek postup, který dalším a dalším lovcům pomáhal snadněji lovit mamuty, a lépe tak zabezpečit své rodiny.

Hliněné tabulky Indaba rozdával lovcům, které na cestách potkal. Ti mu za ně sami dávali kožešiny, nástroje, potraviny. Během krátké doby se jeho hliněná tabulka 7 rad, jak na mamuty, stala bestsellerem. Indaba se tak navždy zapsal do historie věků jako skutečný mistr lovu. Zároveň však, aniž by to tušil, založil kořeny obsahového marketingu.

 

Vědomí Indaby funguje dodnes

 

Proč vám popisuji tento starý příběh? Pro zamyšlení. Pro inspiraci. Indabovi se obsahový marketing stal pomocníkem, jak šířit ve velkém znalosti a pomáhat tak dalším lovcům.

Během předávání svého umu vůbec nepomýšlel na osobní profit. Naopak. Chtěl prostě jen pomáhat lovcům, aby se jejich rodiny měly dobře. Oni sami mu za hliněnou tabulku 7 rad, jak na mamuty, dávali své výrobky a zboží. Pokud ale žádné neměli, získali hliněnou tabulku s návodem jen tak. Zadarmo.

Od doby Indaby už uběhly tisíce let. Ale postup, který vytvořil, funguje dodnes.

 

Pomáhejte obsaháčem lidem a dobře se vám povede

 

Pomáhejte obsahovým marketingem lidem. Nepomýšlejte u toho však na váš prospěch. Ten se dostaví automaticky.

Vyzkoušejte. Vydržte alespoň 4, anebo ještě lépe 6 měsíců. Duch Indaby dohlédne, abyste se díky obsaháči stali známějšími i vy.


Zdá se vám obsahový marketing složitý, nevíte, jak začít? Ozvěte se mi. Pomohu vám s rozjezdem.

* A co znamená „Indaba“? Nahlédněte do slovníku jazyka Zulu.

 

Jaké máte s obsahovým marketingem zkušenosti vy? Prozraďte níže v komentáři.

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz