Utm parametry.

Zhruba před rokem jsem začal do patičky ručně odesílaných e-mailů přidávat odkazy na poslední 3 články mého copywritersko-obsahově marketingového blogu. Dopřávám tak adresátům, kromě klasického obsahu e-mailu, také tipy ze světa content marketingu i návody na psaní textů, které zákazníkům otevírají peněženky.

Nedávno mi psal online markeťák Karel Borovička a poradil mi: „...jak máš v patičce mailu odkazy na články, lupni si tam rovnou i utm parametry… ať ti to nedělá bordel v návštěvnosti webu :-)“. Vyměnili jsme si ještě dva, tři e-maily, a utm kódy už v patičce e-mailů mám. Pro srozumitelnost: mám na mysli klasické e-maily, které posílám jednotlivcům, ne e-mailingové kampaně. V nich utm používám už dávno.


S utm parametry jsem doposud pracoval hlavně u e-shopů. Nikdy mě předtím nenapadlo, že by se mi mohly hodit i do patičky e-mailů. Díky za tip, Karle! Dnes už v Google Analytics krásně vidím, kolik adresátů mi na patičkový odkaz v e-mailu kliklo. Utm parametry se hodí kamkoliv. Jak si kód vygenerovat?

 

  1. Běžte na Nástroj pro tvorbu adres URL Google.

  2. V utm parametrech ideálně nepoužívejte diakritiku.

  3. Do utm nejlépe používejte jen malá písmena, slova oddělujte pomlčkou. Vypadá to pak v Google Analytics hezky přehledně.

  4. Pokud chcete měřit prokliky z odkazů v odeslaných e-mailech, jako zdroj kampaně zadejte třeba „e-mail“. To samé klidně do kolonky médium kampaně.

  5. Kampaň si pojmenujte názvem, v mém případě „paticka-e-mailu“.

  6. Vygenerujte si utm kódy, připojujte je do url adresy za klasické odkazy.

 

Více o utm si přečtěte třeba na ebráně nebo se zeptejte svého SEO specialisty či analytika. O další netradiční využití utm parametrů se budu dál zajímat, čekejte více tipů pro jejich využití v obsahovém marketingu. 

Používáte utm parametry? Kde všude? Podělte se komentářem.

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz