Kristián a obsahový marketing.

Obsahový marketing, content marketing, obsahová strategie. Co si pod tím vším vlastně představit, k čemu je to dobré? Proč se o obsahovém marketingu tolik mluví? Poznejte příběh Kristiána, který na Trhové ulici nabízel své služby. První den klasicky, jako většina jiných obchodníků. Druhý den pro svoji propagaci využil obsahový marketing. Čeho a jak dosáhl? Přečtěte si dva dny jeho života.


1. den Kristiána na Trhové ulici

Kristián jde po ulici. Na druhé straně vidí pěknou slečnu. Honem k ní přeběhne přes silnici – tuu, túúúút! – tak tak, že ho ten funící náklaďák nesejmul. Už je 10 metrů za slečnou. Doběhne ji a zakřičí na ni: „Slečno, nechtěla byste ode mě příjemnou uvolňující masáž? Naúčtuji vám jen 399 korun!

Flááák – jedna facka. Mlask – druhá facka. Obtisk dlaně bude mít Kristián na tváři ještě dlouho. „No jo, stane se, vždy to nevyjde,“ řekne si, a už vyhlíží další oběť. Ještě se pokusí oslovit několik slečen. Bez úspěchu. Zbytečná námaha. Ani jedna se nechytla.

K večeru jde Kristián „z práce“ pěkně zflákaný. „Co to měla ta čtvrtá v kabelce? Snad cihlu!“ Má omlácená i záda. A zítra jej čeká další pracovní den.

To byl způsob, kterým dnes komunikuje ke svým zákazníkům většina podnikatelů a firem. „Halóóó, hej, výhodná nabííídka, nechtěli byste si to koupit? Slevááá!

Zdá se vám to přehnané? Tak se podívejte do své e-mailové schránky. Hodně spamu, spousta obchodních nabídek. Všichni vám chtějí prodat. Když otevřete nějaký informační portál, zpravodajský web nebo třeba Facebook, valí se na vás tuna bannerů, reklam, vyskakovací okénka. Obchodníci vás chtějí vyždímat, vysát vaši peněženku. Hlavně, aby prodali. Hned, co nejdříve.

Příběh prvního dne Kristiána není ukázkou obsahového marketingu, ale jeho opakem - je příkladem agresivní nabídky produktů zákazníkům.

Kristiánova večerní osvěta

Vraťme se za Kristiánem. Večer, když doma oddychuje po náročném dni, zaujme jej článek na webové stránce www.mariankabele.com. Stratég obsahu & copywriter Marián Kábele v něm popisuje příběh jednoho mladíka, který na ulici loví slečny.

Kristián v příběhu poznává sebe. Čte si o prvním dni a smutně se zamyslí: „No jo, to jsem přesně já.“ Naštěstí článek pokračuje i částí se druhým dnem, kde jsou cenné rady. To je Kristiánova spása, hned ráno je vyzkouší.
 

2. den Kristiána na Trhové ulici

Crrrr! Budík. Rychlá snídaně, Kristián se upraví, navoní, pořádně přepudruje fleky na tvářích. „Jau, záda bolí.“ Za měsíce neúspěchů už je Kristián obouchaný, něco ale vydrží. Vyráží zase na Trhovou ulici. Jako každý den.

Na druhé straně jde slečna. Akce! Kristián pokračuje v klidu na přechod, žádné stresy. Ze článku od Mariána už ví, že není třeba nikam spěchat. V pohodě přejde silnici po přechodu pro chodce. Poklidnou chůzí dojde slečnu a oslovuje ji: „Pěkný den slečno, dnes je krásně, že?

Není podstatné, že je zrovna mlha a vidět maximálně na 32 metrů. Kristián pokračuje: „Dnes jste vyhrála v soutěži o nejlepší úsměv dne, dám vám za to zářivou slunečnici, ať vám přináší radost až do večera.

Slečna žasne, tohle ještě nezažila. Kristián získává plusové body! „Jo, a tady máte vizitku. Podívejte se na můj web, když budete chtít, napište mi, jestli vám slunečnice vydržela rozdávat úsměvy až do večera.

Slečna neví, co říct, jen se mlčky usmívá. Kristián s úsměvem dodává: „Mějte pěkný den, třeba někdy zase na viděnou!“ V klidu odchází, ani se neohlédne. To až tajně za rohem. Slečna se vzpamatovává z šoku. Příjemného šoku. Kristián míří do květinářství pro novou květinu, a pak jde znovu do akce. Celý den oslovuje slečny na ulici, rozdává květiny a vizitky - součást jeho obsahového marketingu.

Bylo to vysilující, ale úspěch! Když večer Kristián otevírá e-mailového pošťáka, vyskakuje na něj 16 nepřečtených zpráv. Od slečen, kterým udělala květina velikou radost. Chtějí Kristiána poznat víc. Odpovídá jim, postupuje polehoučku, jemně, bez tlaku. A za čas se mu daří stále lépe prodávat své služby.


Co je lepší?

Zaznamenali jste rozdíl? Druhý den Kristiána byl ukázkou obsahového marketingu. Kristián už ví, jak na to. Nejdříve dává, aniž by něco chtěl. Až pak sklízí. Nejprve si u slečen buduje důvěru, potom má žně. Kdo vydrží, dočká se. Žádné nátlaky, žádné halekání na zákaznice, ani na zákazníky.

Díky obsahovému marketingu se z Kristiánových zákaznic nestávají soupeřky, jako během 1. dne. Už nemá oteklé tváře od facek. Kristián získává rovnocenná partnerství. Možná na celý život. Jeho zákaznice jej mají rády, on si zase váží jich.

Která varianta se vám zamlouvá víc – agresivní scéna z prvního dne či příběh dne druhého?

Někdy příště zase o tom, kdy se obsahový marketing hodí, a kdy ne. Obsahový marketing nefunguje zejména v jednom případě – že nemáte dostatek času a spěcháte na výsledky.

Hulákají na vás prodejci s nabídkami, anebo si vás hýčkají? Jak postupujete při oslovování zákaznic a zákazníků vy?

Přihlaste k odběru seriálu Obsahový marketing U Vlacha. Na konkrétním příkladu ukazuji, jak na to.

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz