Australský koncert kapely Blur.

Chodíte na koncerty? Já občas ano. Za mých reportérských let jsem je i hodně dokumentoval. Ale to bylo ještě v době, kdy jsem se s obsahovým marketingem teprve seznamoval. Dá se z koncertu známé kapely vytěžit nějaké ponaučení pro obsahový marketing? Brian Corrigan, obsahový ředitel australské společnosti Magnetic Content, na koncertu legendárních Blur zjistil, že ano. Přečtěte si, jak.


You don't understand Czech? Choose your language flag on the right side please or read the article in its original English version.

 

Brian Corrigan vyrazil na koncert své oblíbené kapely. Ne, ledajaké, chtěl si zase jednou zažít Blur, kteří do Austrálie dorazili po dlouhých 18 letech. Na Blur vyrůstal. Jako správný obsahový profík stále sleduje dění okolo a hledá novou inspiraci.

 

Koncert si užíval stejně, jako když mu bylo tehdy 20. Ale také si odnesl cennou obsahově-marketingovou lekci. Stejně jako každá šikovná společnost, i Blur musí během koncertu umět oslovit několik cílových skupin svých fanoušků.

 

Prvoposluchači (First timers) - někteří z fanoušků byli moc mladí na to, aby si mohli předchozí koncert Blur v Austrálii vůbec pamatovat. Ale kapelu dobře znali z vyprávění starších. Zajímalo je, jak naživo hraje, když okolo ní byl vždy takový poprask.

 

Pamětníci (Memory laners) - milovníci britského popu si přišli své oblíbené hity od Blur užít zase jednou naživo.

 

Skalní fanoušci (Diehard fans) - ti musí být na každé vzdálenostně dostupné akci kapely, kupují všechna nová alba, každý nový singl.

 

Správná kapela musí zvládnout potěšit všechny tři cílové skupiny. Povedlo se? A co si z toho vzít do obsahového marketingu?

 

Souvislosti - Blur odstartovali koncert singlem z posledního alba, který byl zároveň základem pro realizaci nového turné. Tvoříte-li obsahový marketing, stavějte na základních nosných tématech své značky.

 

Rozmanitost - I když kapela vydala nový singl, mnoho lidí na si na koncert přišlo poslechnout a znovu zažít hlavně staré pecky. Skalní fanoušci se zase těšili na méně známé songy. Dobrý mix pro celé spektrum fanoušků je důležité i v obsahovém marketingu. Přinášejte nové nápady a techniky, ale stále myslete na pamětníky, jež vás sledují kvůli vašim největším hitům, a kteří o nové postupy třeba ani nestojí.

 

Balance - Zřejmě jste nikdy nebyli na koncertě, kde by kapela najednou zahrála napřed jen rychlovky, pak jen ploužáky. Balancujte, střídejte, vyvažujte, publikujte delší kusy obsahu i krátké rychlovky, ať si váš obsah užijí všichni.

 

Zapojení - Nejlepší koncerty jsou takové, na nichž se fanoušci aktivně zapojí a největší hity začnou sborově zpívat s kapelou. Dejte svému publiku šanci zapojit se “do hry”. Zajistěte, aby bylo sdílení vašeho obsahu jednoduché, nechte prostor pro diskusi, odpovídejte na komentáře.

 

Finiš - Výzkumníci psychologie vnímání obsahu praví, že nejdůležitější je začátek a konec. Platí to u filmů, přednášek, prezentací, příběhů i koncertů. A také v obsahovém marketingu. Začněte poutavě.

 

A na závěr obsahového příspěvku, ať už je to článek, video, podcast či cokoliv jiného, zakomponujte důležitou informaci, jako třešničku na dortu. Nějaké eso.Inspirace: Brian Corrigan. Přečtěte si článek v originálním znění na webu Public Realtions Institute of Australia.

A taky se podívejte na jednu z pecek Blur přímo z koncertu v Sydney.

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz