Content resumé 1.

Co nového ve světovém content marketingu? Které obsahové tipy a novinky jsem za poslední měsíc ulovil? Snažím se vybírat to nejlepší z obsahového světa a servíruji dál. Články jsou většinou v angličtině, občas ve španělštině, portugalštině, němčině, francouzštině, ale i čínštině nebo japonštině (použijte translator). Odkaz na celý článek je vždy ve vloženém tweetu. Své objevy sdílím na @mariankabele, jednou za čas také formou seriálu Content resumé. Toto je 1. díl, sumarizuji své obsahové příspěvky za minulý měsíc. Příjemné čtení a svěží nápady!

Kdy zveřejňovat příspěvky na sociálních sítích?

První tip pochází z tuzemské dílny Dana Dočekala. V souhrnu zmiňuje, kdy je nejlepší zveřejňovat příspěvky na sociálních sítích. Jasně, je to individuální, ale nějaká vykoukaná čísla přeci jen existují. Pokud v tom tápete, pro začátek se vám mohou hodit. Časem si své nejlepší časy pro postování už vykoukáte.


Méně přínosného obsahu pro obsaháře, více poptávky po nich

Za posledních několik let pozoruji zajímavý trend v obsahovém marketingu. Kvalitních návodů a tipů pro obsahové marketéry trochu ubývá. Zato poptávka po specialistech na obsahový marketing přibývá, podobně roste i objem „vaty”, kdy autoři omílají dokola stále to samé. Sleduji to nejen v našem malém českém obsahovém „rybníce“, ale i ve světě.


Jak z malé obsahové základny fanoušků vytěžit maximum?

Brian Clark je kapacita. Uvědomuje si, že každý nějak začíná. Než se povede vytvořit pořádnou základnu čtenářů a fanoušků, trvá to. Spíchl článek, kde rozebírá 5 způsobů, jak i s menším obsahovým publikem „zahrát velké divadlo“.


Fanoušci přestávají fanoušky nejčastěji být, protože…

Další tip je opět na článek od Medvídka Pú. Čím vším se dají naštvat fanoušci, kteří pak proto fanoušky být přestanou? Podle výzkumu je nejvíc štve příliš velký „tlak na pilu“ a informační uragán. Každý chce prodat, ale všeho s mírou. Méně někdy znamená více. Hlavně v bombardování komerčními nabídkami.

Ke zmíněnému tipu ještě přihodím zajímavé zjištění: Snad nejvíce followerů mi na Twitteru přibývá v dobách, kdy nic nesdílím. Čím to? Možná odměna za to, že zrovna mlčím.


Nový obrazový formát HEIF vs. stařičký JPEG

Od Lifehacků jsem zachytil info o novém obrazovém formátu HEIF. Místo stařičkého JPEG mají být soubory v něm objemově poloviční, přitom mnohem kvalitnější. Tak to omrkněte.


Copywriting je typ textu tvořený pro určitou akci. Tečka

Zásadní obsahová informace: „Copywriting je typ textu tvořený pro určitou akci.“ Jednoduché, že? Ale kolik copy textů tohle splňuje?


Jak nastartovat uživatelský obsah?

Je fajn, když vám obsah na webu nebo třeba sociálních sítích tvoří sami fanoušci. Jak se do takové fáze dostat? V 7 krocích se z článku například dozvíte, že máte nabídnout zajímavou odměnu pro lepší motivaci, sladit kampaně se svým publikem, dát si pozor na dobré právní zabezpečení takto tvořeného obsahu, přispěvatelům to co nejvíce usnadnit, zapojit prvky gamifikace a ještě pár dalších tipů.


Je bounce rate bullshit metrikou? A co další, jsou vůbec k něčemu?

Daniel Hochuli radí, na které metriky v obsahovém marketingu raději hned zapomenout. Označuje tyhle (přikládám v anglickém znění): 1) Impressions, 2) ROI, 3) Bounce Rate, 4) Benchmarks, 5) The Funnel. Přečtěte si, jak k tomu došel.


Máte nový obsahový nápad, ale bojíte se jej uskutečnit?

Je dobré inovovat, do obsahového marketingu implementovat změny, nové techniky a nápady. Jenže ne vždy se to podaří a může z toho být pořádný průšvih. Například ztráta publika. Jak nové postupy uvést do praxe, aby toto nehrozilo, radí Brian Honigman.


Kvartet žánrů fungujícího obsahu: 1) zábava, 2) užitek, 3) krása, 4) inspirace

Když nevíte, o čem publikovat, aby to vaše publikum bavilo, mohou se hodit čtyři osvědčené obsahové žánry. Přečtěte si o nich více.


Jak na živá videa? Využijte strategii zkušenějších

Live videa jsou oblíbená. Jak na ně, aby fanoušky bavila? Co dělat, aby se na váš streaming lidé těšili? Podle průzkumu Michaela Stelznera je důležitá konzistence, zapojení kousku svého života, recyklace, občas kousek vtipu, dobré intro, pokládání otázek, pobídnutí diváků ke sdílení a reakcím, což přiláká další diváky. Další tipy v článku.


Avinash Kaushik: Zastavte svoje organické aktivity na sociálních sítích

Když vznikl Facebook a další sítě, postupně je prodejci začali plnit příspěvky typu „Kupte si…, sleva…“. To vedlo až ke vzniku ZDS – Zuck Death Spiral. Co se dělo pak, už asi víte. Dosah organických příspěvků klesl a dál klesá, protože nikdo moc nechce číst „Kupte si…, slevááá…“. Co s tím? Co radí Avinash? Zjistěte v jeho článku.


Jak poznat, že váš obsahový marketing míří dobrým směrem?

Znáte to. Makáte na obsaháči, zabírá to fůru času, „žere“ dost peněz. Přesto se zdá, že vám třeba obsahový marketing moc nefunguje. Může to být však mylný dojem. Efekt content marketingu je vidět až za nějaký čas. Nicméně je dobré vědět, jak na tom teď jste. Přečtěte si, jak otestovat, zda obsahovou práci neděláte nadarmo.


Které obsahové odborníky sledovat? Top 20

Internet je plný informací, denně vznikají tuny nového obsahu. Hodně je i odborníků na obsahový marketing, alespoň to o sobě říkají. Kdo content marketingu rozumí, koho sledovat na sítích? Může se hodit přehled top 20 převážně anglicky publikujících obsahových stratégů a marketérů.


Píšete? A co u toho jíte?

Ve zdravém těle zdravý duch. Pokud píšete články na blog nebo knihu, zřejmě víte, že to jde lépe po něčem jiném než je třeba guláš s osmi. Co u psaní konzumují známí autoři?


Proč ten blog nevydělává?

Tvorba blogu stojí mnoho úsilí. Přesto je to někdy k ničemu. Jestliže se točíte ve spirále důvodů neúspěchu, může to být i váš případ – makáte na blogu a odezva je slabá. Zjistěte, proč to tak je, odhalte časté důvody.


Chcete se dostat do světových médií? Návod, jak na to

Asi každý velký magazín či médium má svoje požadavky, jak je potřeba dodaný obsah správně připravit. Ať už chcete publikovat na webech, jako je třeba The Huffington Post, Entrepreneur, Inc, Vice, BuzzFeed, Mashable, Forbes, The Guardian, Business Insider, TechCrunch, HubSpot, Moz nebo dalších, budete zřejmě muset dodat obsah ve formě, kterou editoři redakcí požadují. Jinak vám příspěvek vrátí k přepracování. Souhrn všech známých požadavků vám to usnadní.


O nás – jak na to, aby About us nebyla jen snůška sebechvály?

Stránka O nás bývá na webech často nudná, plná sebechvály a slovní vaty jako třeba „jsme mladá, dynamická společnost,…“ To už je snad lepší takovou stránku vůbec nemít. Okoukněte, jak About us spíchnout, aby vám u ní čtenáři neusnuli.


Zase za čas

To je zatím vše. Dejte mi prosím echo, zda vám tahle forma resumé vyhovuje. Kdyby ne, naštěstí bude vždy alespoň 1 osoba, kterou to zaujme – já :-). Díky sepisování resumé a procházení příspěvků si totiž opakuji, co jsem za poslední dobu posbíral za rady a tipy. Zpětně si pak ověřuji, které z nich jsem už stihl převést do praxe a které to ještě čeká.

Tak zase za nějaký čas u dalšího dílu seroše Content resumé. Obsahu zdar!

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz