Co o obsahovém marketingu v roce 2018 říkají odborníci? Které tipy pro zlepšení práce s obsahem uvádějí světová média? Přečtěte si, co bude podle odborníků v obsahovém roce 2018 in. Světové obsahové trendy se postupně objevují i v Česko-Slovensku. Prošel jsem tipy publikované na několika světových médiích a z každého vybral jeden či dva, které mě nejvíce zaujaly a o nichž si myslím, že nejsou v tuzemském obsahovém marketingu ještě tolik využívané.
1) Adweek: Mizející obsah
Obsahový stratég Megan James ze společnosti MGID na Adweek v článku s obsahovými tipy pro rok 2018 zmiňuje, že se zdvojnásobí zájem o mizející obsah. Díky němu rapidně vyrostl například Snapchat.
Doposud se stratégové obsahu zaměřovali spíš na tvorbu obsahových kusů typu „evergreen“ – dlouhodobě fungujícího obsahu. Megan však ve svých trendech uvádí, že čtenáři a diváci hojně sledují také opačný typ obsahu – fotografie, videa nebo jiné příspěvky, které po určité době zmizí. Lidé si totiž uvědomují, že když jim příspěvek „uteče“, už jej neuvidí.
Možná i díky tomu jsou tak oblíbené příběhy (stories) na Snapchatu. Ty rychle okopíroval i Facebook, včetně svého Instagramu.
2) Entrepreneur: Chatboty, hlasové vyhledávání i vylepšení e-mailingu
Guest blogger magazínu Entrepreneur Victor G Snyder z Boss Makers ve svých obsahových tipech na Entrepeneur navrhuje zaměřit se na nové komunikační platformy, které čtenáři a diváci hojně používají. Jako příklad uvádí WhatsApp, chatboty v Messengeru, hlasové vyhledávání a možnosti strojového učení k publikování personalizovaného obsahu.
Victor zároveň informuje, že 36 % obchodníků se v poslední době odklonilo od e-mailingu ve prospěch většího využívání sociálních médií a blogování. I přesto 79 % obchodníků uvedlo, že e-mail byl v roce 2017 jejich nejúspěšnějším distribučním obsahovým kanálem. Proto doporučuje se na e-mail marketing stále zaměřovat a snažit se o lepší porozumění svým zákazníkům nebo třeba o využití umělé inteligence a big data.
3) Inc.: Specializace, mikroinfluenceři a kdo vydrží, ten sklízí
CEO Influence & Co. John Hall se v článku o obsahových trendech na Inc. zaměřuje na obsah značek. Popisuje, že více než 60 % firem v B2B sektoru, které se obsahovým marketingem zabývají, uvádějí, že jsou s obsahem úspěšnější než před rokem. Proto do content marketingu nyní investují ještě více. Tím se potvrzuje známý fakt, že je potřeba vydržet a vyčkat, než začne obsahový marketing „nést ovoce“.
Mnoho firem totiž čekat nechce a když během pár měsíců zjistí, že jim content marketing moc nefunguje, své obsahové aktivity omezí nebo úplně pozastaví.
John ve svých trendech popisuje také posun tvůrců obsahu k užšímu zaměření a specializaci na určitou oblast. Více kvalifikovaný obsah přitáhne více kvalifikované a odborněji zaměřené čtenáře než obsah povrchního typu.
V tipech Johna mě zaujala rovněž zmínka o mikrofluencerech. Firmy se snaží oslovovat celebrity a influencery. Velký vliv na publikum však mohou mít i méně známé osobnosti nebo celé skupiny lidí.
4) Forbes: VR/AR, AI a nutnost optimalizace pro mobilní zařízení
Kromě Inc. své tipy na trendy John Hall publikoval i na Forbes, jen trochu odlišné. Pozoruje větší využívání článků publikovaných přímo na Facebooku – Instant Articles. Zmiňuje vzestup virtuální a rozšířené reality (VR/AR) při tvorbě interaktivních grafik, videí, aplikací.
John v článku Forbes na téma „Trendy v obsahovém marketingu“ uvádí, že 41 milionů lidí v USA přistupuje k obsahu výhradně z mobilních zařízení. Optimalizaci pro malé displeje a smartphones nepovažuje za doporučení, ale za nutnost, bez které se dnes neobejdete.
Ve svých tipech předkládá také stále větší využívání umělé inteligence při tvorbě obsahu. Nástroje AI, jako je prediktivní analytika, zpracování přirozeného jazyka a generační algoritmy umožňují tvorbu stále poutavějšího „umělého“ obsahu.
5) Content Marketing Institute: Originální obsah a předejte otěže
Joe Pulizzi z CMI v obsahových tipech roku 2018 sází na původní obsah. Za příklad uvádí plánovanou investici Apple ve výši 1 miliardy dolarů na tvorbu originálního obsahu. Obdobně postupuje i Facebook, Amazon, Google nebo třeba Netflix. Stejné je to i na českých portálech Stream a Playtvak. Svoje vlastní originální seriály a filmy dnes natáčí snad většina televizních stanic.
„Tvořte konzistentní, originální a návykový obsah,“ doporučuje Joe.
Joe ve svých tipech dále zmiňuje průzkum NewBase pro regiony EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika), Asijsko-pacifický region APAC (východní, jižní a jihovýchodní Asie, Austrálie a Oceánie) a AMERICAS (severní a jižní Amerika), v němž je content marketing uveden v marketingových prioritách společností na prvních příčkách.
Závěrem Joe vybízí šéfy marketingu, aby si pořídili obsahové stratégy a nechali jim volnou ruku.
6) Contently: Méně příběhů, lepší obsah a propagace
Joe Lazauskas ve svém přehledu trendů pro content marketing 2018 na Contently popisuje, že jen silné příběhy jsou na dnešní dobu trochu málo. Podle průzkumů Orbit media se snížila frekvence publikování nových příspěvků, ale zvýšila se jejich „hloubka“.
Přimět fanoušky na sociálních sítích, aby klikli na příspěvek a přečetli si například odkazovaný článek, už dnes nestačí. Je potřeba zaujmout pozornost čtenářů, něco je naučit, něčím překvapit. Aby se to mohlo stát, musí však cílové publikum příspěvek nejprve vidět. Placená propagace obsahu je v současnosti jednou z nejdůležitějších částí obsahového marketingu.
7) Orbit Media Studios: Optimalizujte starý obsah
Spoluzakladatel Orbit Media Studios Andy Crestodina navrhuje: „Optimalizujte starý obsah, abyste zlepšili výsledky s menším úsilím.“
Podle nedávných výzkumů prý 55 % blogerů starý obsah aktualizuje. Díky tomu získávají lepší obsah za méně času. Možná nepotřebujete 1000 článků. Možná potřebujete 100 skvělých článků.
8) WebProfits: 80:20
Sujan Patel, spoluzakladatel WebProfits, doporučuje 70–80 % času věnovat ověřených technikám a 20–30 % času se zabývat testováním nových postupů, například AR, novými médii, hlasovým vyhledáváním na Amazon Echo, Google Home a Siri.
9) Campaign Monitor: Poslouchejte, analyzujte, plánujte, přizpůsobte
Kim Courvoisier, ředitelka content marketingu a sociálních médií Campaign Monitor, radí přizpůsobovat obsah v celém životním cyklu zákazníka.
Kim uvádí, že chcete-li být opravdu úspěšným obchodníkem v roce 2018, potřebujete naplno využívat zjištěných informací o chování zákazníků k lepší personalizaci, aby každý dostal jen to, co jej opravdu zajímá.
10) TWF Digital Consultancy: Bezpečnost a transparentnost
Narongyod Mahittivanicha z [TWF Digital Consultancy] v Bangkoku do svých 9 tipů na obsahové trendy pro rok 2018 zahrnuje bezpečnost a transparentnost.
Nejen podle něj bude zabezpečení informací o zákaznících v roce 2018 jedním z klíčových faktorů obsahového marketingu. Aby ne, vždyť v roce 2018 začíná v EU platit nové nařízení GDPR.
Máte nějaký zajímavý tip na obsahové trendy pro rok 2018? Dejte mi vědět v komentáři.
Ať se vám v roce 2018 daří, obsahu zdar!