SEO texty už nefrčí. Copywriting není copírování.

Píšu mikroblog www.jakpsat.cz. V jeho mini článcích popisuji tipy na copywriting. Krátce, stručně, úderně. JakPsát.cz jsem začal tvořit hlavně pro sebe. Opakování matkou moudrosti. Postupně sázím odstavce, které mně i jiným psavcům pomáhají k lepšímu copywritingu. Ovšem bez kontextu. A proto teď čtete tyto řádky. Rozhodl jsem mikročlánky z JakPsát.cz rozebrat podrobněji. Aby bylo jasné, jak, co, kde, kdo. A hlavně proč. Navíc tipy doplním dalšími postřehy. Začínám právě teď. Dnes o tom, že copy není copy.


Co je vlastně copywriting? Ač se může zdát tato otázka profíkům směšná, občas mi dorazí poptávka typu „
Potřebuji napsat 543 článků na nový web, v příloze máte klíčová slova, prosím o nacenění.

A já odepisuji: 733 050 Kč.

 

Kdo to bude číst?

Na takový typ dotazu odpovídající odezva. Ale nebojte, takový copy nezdvořák zase nejsem. Vždy slušně vysvětlím, že toto je poptávka pro copy robota. Napsání 543 článků by mi trvalo velice dlouho. Co je však horší – nikdo by těch 543 článků zřejmě ani nečetl.

Pokud by se jednalo o plán na mnoho měsíců dopředu, pak možná ano. Stejně tak, kdyby poptávka přišla z agentury a oněch 543 článků by si přálo 54 agenturních klientů. Pak to smysl má.

 

Copywriting a copywriteři.Plechové hlavy se zamyslely: Sbohem SEO texty

Jenže toto byla klasická poptávka robo textů, chcete-li SEO textů. Poptávající možná ještě nezaregistroval, že texty by měly sloužit hlavně pro lidi. Kdysi se jimi daly nakrmit roboti(y) vyhledávačů, ale i oni(y) už jsou přežráni(y). Robo texty jim přestaly chutnat. 

Není tomu však tak dávno, kdy se roboti(y) podrbali(y) na své plechové hlavě a řekli(y) si: „Hele, plechová Pando, voni ti lidi nadávaj, že jim předhazujeme do SERPu textový balast. Musíme s tím něco udělat!

A udělali(y). Robo texty přestávají být trendy. Už nefungují tolik jako dříve. 

Proč píšu „i(y)“? Sami si rozhodněte, zda považujete robota za živý organismus.

 

Nač ten copywriting chcete? 

Klienta se vždy ptám: Nač to chcete? Pro koho? Co má být výsledkem? + pokládám dalších asi 21 dotazů. Odpověď někdy už nedorazí. Možná se poptávající obrátil raději na robo copywritera.

Pokud se ale přesto ozve zpět, hurá! Moje otázková palba vedla ke klientově zamyšlení a zpravidla se na spolupráci domluvíme. Jen předtím překopu klientův záměr. Ve prospěch jeho zákazníků, ve finále ve prospěch jeho samotného.

 

Copy není copy

Copywriting je něco víc než jen CTRL+C / CTRL + V (pro jablkoně CMD+C/V). Není mým cílem kázat začínajícím kolegům, aby přestali slepě bušit do klávesnice a chrlit tuny textů bez hlavy a paty. Chápu je. Když je poptávka, je i nabídka.

Proto spíš apeluji na klienty, ať více přemýšlejí nad posláním textů. Aby se rozmysleli, k čemu a komu má vytvořené copy sloužit.

 

6 otázek pro klienta od copywritera.6 otázek pro klienta od copywritera

K promyšlení textového obsahu může pomoci 6 copywritingových otázek, které většině klientů před zahájením spolupráce pokládám. Třeba se jimi budete inspirovat i vy:

 

1) Kdo to bude číst?

Kdo je cílovou skupinou, pro kterou copywriter píše? „Všichni“ není rozumná odpověď. Jsou to ženy, muži, děti? Úřednice nebo automechanici? Kravaťáci či pracující na lince? Kolik berou, co je zajímá? Jakým jazykem mluví?

 

2) Proč to mají lidé číst?

Proč má text někoho zajímat? Týká se text něčeho, s čím si příjemce textu neví rady, hledá v textu pomoc, odpověď na svůj dotaz? Řeší čtenář nějaký problém, potřebu? Ano nebo ne?

 

3) Pomůže text někomu?

Pomůže text čtenáři vyřešit jeho přání, problém, nebo je to jen prázdná slovní vata? Bude text vůbec někomu přínosem a když ano, jak? V čem přesně?

 

4) Pokud text pomůže, ví čtenář, co má udělat, aby se tak stalo?

Kam má čtenář kliknout, zavolat, napsat, co má udělat, aby dosáhl svého a vyřešil svoji potřebu? Je to úplně jasné a jednoduché? Nemá čtenář před takovým krokem klacky pod nohama?

 

5) Pomůže to i vám – poskytovateli sdělení?

Když čtenář udělá, co je záměrem textu, pomůže taková pomoc i vám, coby poskytovateli textu, provozovateli webových stránek? Naplní vyřešení čtenářova problému nebo žádosti vaši firemní kasu? Budete známější, veselejší? Získáte například dalšího platícího zákazníka, registrovaného příjemce emailingu k odběru novinek, nového fanouška na sociálních sítích?

 

6) Má čtenář jednoduchou možnost pozvat i kámoše?

Žijeme v sociální době, ve věku sociálních sítí, lidí spojených internetovými dráty a vlnami. Když text čtenáři pomůže a pomůže i vám, může pomoci také ostatním. Má čtenář k dispozici jakékoliv usnadnění, aby o přínosu textu řekl svým kamarádům? Mohou tím být sdílecí tlačítka, lajkovací butonnky, možnost hodnocení a komentářů, které se objeví na profilu zákazníka.

 

Čtenář je i posluchač, divák a hmatač

Píšu o „čtenáři“. Příjemcem textu však může být i posluchač podcastu, radiového spotu, YouTube televizní divák, hmatající příjemce Braillova písma. Dosaďte si, co je libo. A k tomu odpovídající kanál: webové stránky, leták, plakát, video spot, radiovou reklamu, cokoliv, co má příjemci sdělení v něčem pomoci, dovést jej k akci a pomoci i vám.

To je podle mě copywriting.

Co si o copywritingu myslíte vy? Prozraďte v komentáři a pozvěte k diskuzi i kámoše. Třeba sdílecím mačkátkem.

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz