Co bývá největší překážkou vzniku svěžího copywritingu? Proč mívá umělec problém tvořit, malíř malovat, ideamaker vymýšlet a copywriter psát? Kvůli nepořádku. Ne ani tak na stole či v pracovně, ale ve své hlavě.
Moderní doba je plná vyrušovadel. Mobily pípají, sociální messengery kvákají, nové e-maily blikají na liště operačního systému. Do toho začne mluvit kolega v coworkingovém centru nebo soused vrtat do zdi. Pořád něco. Stále nějaké vyrušování. Jen těžko se můžete soustředit na práci. A podle toho asi pak vypadá i výsledek. Jak tedy vytvořit čtivý text na jeden zátah? Chce to klid.
Please do not disturb – nerušit
V hotelovém pokoji je to jednoduché. Pokud nechcete, aby vás během dopolední tvůrčí doby vyrušila pokojská s mopem v ruce, sáhněte do skříně, a na kliku vstupních dveří pověste visačku Please do not disturb – nerušit. A máte klid. Sice třeba nevyfasujete čisté ručníky, zato však vyseknete dva nové články do blogu. Anebo copywriting pro klienta. Jeho zákazníci si na něm smlsnou.
Domácí rušidla zaženou sluchadla
Pracujete-li doma, rodinní příslušníci mnohdy nemívají pochopení. Jste přece doma, tak proč by na vás nemohli mluvit a zeptat se, zda už máte zalité kytky?
Řešením je izolace. Domluvte se s rodinou, že vás během tvůrčí doby nesmí rušit. Přes to nejede vlak. Jen kdyby hořelo.
Ideální je, pokud máte svoji pracovnu. Anebo nějaký klidný pokoj. Jestliže k vám doléhají zvuky mixéru a z kuchyně rytmy řvoucího rádia, nasaďte si sluchátka. Co do nich? Odpovídající notu.
A co muzika? Levandulový relax pro solnou koupel
Když tvořím copy, většinou poslouchám hudbu. Ale beze slov, aby mě songy nenutily vnímat texty. Zpravidla volím muziku podle toho, na čem zrovna pracuji.
Píšete o levandulových solích do relaxační koupele? Pak si pusťte pohodovou muziku. Třeba rádio Allegro Lounge na radiowebu Radionomy. Po většinu dne tam hrají klidné instrumentálky beze slov.
Itsári – divočina pralesa
Tvoříte texty pro importéra bambusového zboží? Volte něco z džungle, třeba Itsári od Sepultury z alba Roots. To vás přenese do pořádné divočiny deštného pralesa. Ohně doma na koberci však raději nezapalujte. A na tu šelmu z okna pracovny nestřílejte. Není to tygr, ale sousedovic doga.
Když já raději kapky deště
Déšť pinkající na střešní okno je fajn. Naservírujte si bubnující kapky, mořský příboj, ptačí zpěv nebo zvuk bublající kašny. To vše vám namíchá výborný on-line mixér Soundrown.
Píšete nejraději v kavárně? I její brum Soundrown v pohodě zvládne. Dokonce také povyk dětského hřiště nebo monotónní zvuk jedoucího vlaku. Jen ty otřesy vagónu na výhybkách už musíte zvládnout sami. Anebo si během tvorby copywritingu sedněte na gymnastický míč.
Psát copy v hlučné kavárně nebo uprostřed africké tržnice? Jde to
Jak už napovídá audiotéka zvuků Soundrown, zřejmě se copywriting dá tvořit i během ruchu okolo. Je možné psát v rušném vagóně tokijského metra nebo při řevu ampliónu z minaretu v Káhiře. Ale to už chce cvik a schopnost naladění se na vlnu vnitřního klidu.
Pokud se zvládnete ponořit do svého flow, docílíte stavu mysli, kdy se plně věnujete aktuální činnosti a nevnímáte nic okolo. V takovém případě vám nevadí ani hluk rušné ulice nebo když na vás někdo promluví. Prostě to nevnímáte. V tu dobu máte jen svůj copywriterský svět.
Chce to klid
Před psaním zabrzděte. Zastavte se. Na pár minut si sedněte, nechte plavat vše okolo. Ztlumte mobil, vypněte sociální kecálky, e-mailového klienta. Deaktivujte příjem podnětů zvenku a vnímejte několik minut svůj dech, klidně u toho zavřete oči. Tím zklidníte tělo i mysl. Pak otevřete oči, blok či textový editor, popadněte tužku, psací stroj nebo zabořte prsty do klávesnice.
Nadechněte se a začněte prostě psát. Alespoň půl hodiny, lépe hodinu.
Hurá na copywriting! Pohltí vás. Za pár (desítek) minut v klidu vymrsknete první verzi nového textu jedna báseň.
Pamatujte: chce to klid. Vymeťte balast z hlavy a napojte se na svůj copy svět. Další tipy na čisto jasno v mysli hledejte na www.mamcas.cz
Jak se ladíte na psaní textů vy? Šup s tipem do komentáře.