Jak vylepšit napsaný text? Nechte jej uležet. Ale proč, co se změní? Hodně. Přesně podle přísloví ráno moudřejší večera. Je to nějaký výmysl copywriterů, aby mohli oddalovat termín dodání textu? Myslím, že ne. Ověřeno v letité copywriterské praxi. Proč byste neměli výtvor copywritingu hned vypustit do světa, ale chvíli počkat? A co když hoří termín, není čas? Zjistěte v článku.
Zřejmě to znáte ze svého života či byznysu. Pokud se unáhlíte a rozhodnete bez pořádného rozmyslu, později zjišťujete, že to nebyla úplně správná volba. S odstupem času byste třeba vybrali jinou možnost.
Tvorba nebo psaní?
Stejně funguje i správný copywriter při tvorbě textů. Záměrně píšu „tvorbě“ a ne „psaní“. Vnímám tato dvě slova odlišně. Do tvorby zahrnuji nejen cvakání na klávesnici, ale celý soubor činností. Pár z nich uvádím v bodech:
-
naladění se na klientovu vlnu, pochopení, jak vystupuje směrem ke svým zákazníkům,
-
analýza trhu a cílové skupiny – jak přemýšlí zákazníci klienta, jaké mají potřeby, přání
-
přihlédnutí k médiu, kde text bude – web, e-mail, leták, plakát, podle toho volba stylu,
-
promyšlení konceptu textu, například formou myšlenkové mapy,
-
napsání první verze – svižně na jeden nádech,
-
copy pauza,
-
prvotní pročtení nahlas, odhalení chyb slovosledu, opakujících se slov, fonetických nesouladů,
-
strojová kontrola překlepů,
-
poladění první verze, zakomponování titulků, mezititulků,
-
kontrola, zda text obsahuje, co má – například nosné info, příběh, call-to-action, jestli přináší řešení,
-
odležení textu nejlépe do druhého dne,
-
další čtení nahlas, korekce nedostatků, strojové odstranění překlepů, doladění titulku,
-
závěrečná kontrola,
-
rychlý oční sken textu – podobně v první fázi postupuje i čtenář,
-
odevzdání textu klientovi,
-
pokud si klient přeje doplnění nebo změny, pak jejich zakomponování.
Copy jako argentinské hovězí
Zhruba tak vypadá standardní cesta textu, který putuje mým copywriting studiem. Jak vidno z bodů výše, tvorba jednoho textu je práce minimálně na dva dny. Copy je jako argentinské hovězí, musí odležet a dozrát. Stejně jako dozrává copywriter. Ale proč vlastně?
Kromě toho, že ráno moudřejší večera, odležením textu do druhého dne získáte druhý pohled. Svoji práci najednou vidíte v jiných „barvách“, pohlížíte na ni jinak. Věci, které jste v době tvorby první verze neviděli, vás druhý den plácnou přes oči.
Probůh, kdo to psal? Aha, já
Říkáte si: „Jak jsem to tak mohl/a napsat?“ Některé odstavce se najednou zdají být dost krkolomné, málo srozumitelné až nesrozumitelné. Čím to? Hlavou se vám totiž v okamžik tvorby textu honilo mnoho myšlenek souvisejících s konceptem. Už pak nezbylo tolik prostoru na klidné pročtení s nadhledem. Tedy tak, jak by text četl třeba nezaujatý zákazník klienta.
Proto vřele doporučuji: nechte text odležet do druhého dne. Vyplatí se to. Copy bude mnohem čitelnější, přehlednější. Radost jej číst.
Potřebuji to expres!
Občas se ozve klient, který hasí požár. Musí dodat do uzávěrky magazínu kousek textu, na který zapomněl. Co s tím, když okolnosti nedovolí nechat text uležet do dalšího dne? Mám řešení i pro tyto mimořádné situace.
Vyžádejte si alespoň pár hodin
Ušít text horkou jehlou a hned jej klientovi předat – to je cesta do záhuby své copywriterské pověsti. Jednou se pod svoji práci podepíšete, je to vaše dílo. Za čas si nikdo nevzpomene, že nebylo dost času na odležení textu. Pokud se mi nějaký klient ozve s přáním dodání textu obratem, teď hned, odmítnu. Proč?
1) Nic není tak horké, jak se uvaří. Mnohdy klient na dodání textu tlačí, aby získal více času pro sebe. A mohl v pátek už ve 2 odpoledne odjet na chatu. Řekne si, že jste profík, tak to přece musíte zmáknout. Ve skutečnosti tedy tak nehoří a je času více, alespoň pár hodin.
2) Riskujete své jméno, svůj brand. Až se bude nový potenciální zájemce o vaše copy v budoucnu ptát vašeho klienta, kdo mu ten text vytvořil, klient ukáže na vás. Zájemce pak ví, koho neoslovovat. Zřejmě si řekne, že takový odfláknutý text by nechtěl ani zadarmo. Tímto stylem vaše služby propaguje i dál.
3) Šmejdcopy je všude okolo. Nač šířit další? Denně narážím na chyby v textech napříč celým internetem. Jedná se o zbytečnosti, překlepy, hrubky, chybějící slova. A to dokonce i ve článcích velkých společností a nejznámějších mediálních domů. Člověk by si řekl, že tohle snad nemohou vypustit ven.
Vypustí. Myslím, že ve většině případů se uspěchali, text nenechali uležet, nepřečetli si jej po sobě dost důkladně. Publikují odfláknuté texty, sázejí před zrak čtenářů šmejd copy. Odlište se, dělejte copywriting na 100%.
Pár důvodů, proč si na tvorbu copywritingu od zadavatele vynutit alespoň pár hodin, už znáte. Ale pořád není čas do druhého dne. Jak ze sebe dostat maximum za pár hodin?
Copy & run – běžte se proběhnout
Napište první verzi textu, vylaďte ji, jak nejlépe umíte. Přečtete nahlas, strojově odstraňte překlepy. Pak dejte text do chlaďáku a začněte dělat něco jiného. Ne psát další text. Něco úplně jiného. Běžte se proběhnout do lesa, projet na kole, vyvětrat na vzduch.
Důležité je, abyste úplně změnili činnost a od copywritingu alespoň na hodinku utekli. Mozek se přepne na jinou aktivitu, začne vnímat jiné podněty, osvěžíte mysl. To se skoro rovná odležení textu do druhého dne. Není to 100%, ale i tento postup funguje.
Aplikuji jej v případě textů s menší důležitostí, například určených pro své blogy. U textů pro klienty však vždy ctím zásadu nech uležet do zítřka.
Za expres extra
Jistě netřeba zmiňovat, že za expresní práci náleží extra odměna. Pokud klient nesouhlasí, ať si stoupne do fronty. Není fér předbíhat jiné klienty, kteří přišli dříve, byť tolik „netlačí na pilu“.
Může text přeležet?
Ano, stejně jako argentinská kráva. Pokud copy necháte uležet příliš dlouho a zapomenete jej v ležárně, shnije. Vypadnete z kontextu a pak bude těžší doladit text do finální podoby. To platí i pro tvorbu článků pro jednotlivé stránky webu.
Hoňte klienty
Bude-li mezi tvorbou dlouhá pauza, kdy pokaždé čekáte 2 týdny na odezvu klienta, celková práce nebude konzistentní. Jako kdyby copywriting tvořilo více copywriterů.
Vy ale přece máte svůj styl!
Pokud jste už starý copy šakal, pak ano, máte jistě svůj styl. Ale i tak je každý váš text trochu odlišný. Měníte zabarvení copy podle cílového publika, volíte originální tone of voice, v textech se zřejmě rovněž tak trochu odráží vaše aktuální naladění.
Přes noc stačí
Jako ideální se jeví odležení copywritingu do druhého dne. Přece se nechcete s jednou várkou textů mazat půl roku. Prolínání zakázek může osvěžit, ale všeho s mírou. Budete-li řešit více copywriterských porcí najednou, namícháte si v hlavě pěkný guláš.
Ještě nějaký důvod k odležení copy?
Kromě zmíněných důvodů, proč nechat vytvořené copy uležet, mám ještě další důvod. Během copy pauzy možná narazíte na něco, co pomůže text více vylepšit. Dozvíte se novou informaci, zažijete nový příběh, přečtete zajímavý článek. A to vše pak můžete do textu propašovat. Mně se to děje často.
Občas se dokonce stane, že mě během zrací copy doby napadne nový koncept, jak celý text pojmout. Lepší, silnější, působivější. Tak jej prostě spíchnu znovu.
Resumé:
Nechte vytvořený text uležet do druhého dne. Uvidíte copy jinak, odhalíte chyby. A třeba vás napadne ještě něco jiného.
Není čas? Expres copy proložte čerstvým vzduchem.
Necháváte copywriting uležet, anebo do světa pouštíte první verzi? Prozraďte svůj názor v komentáři.