Copypomínka - copywriting upomínka. Copy carabinieri.

Pracujete-li na volné noze, i vám se zřejmě občas objeví klient, který opomene zaplatit fakturu. Možná jste se však dohodli na nějaké reciproci a část své práce vyměňujete za produkci z klientova obchodu. Jedná-li se o kvalitní tovar, může být směna výhodná pro vás i klienta. Nezatěžuje tolik jeho kasu. Avšak co když klient nedodá, co slíbil? Upomínat jej? Nejste přece úřad, ale kreativní profík, který svoji stopu zanechává všude. I v upomínkách. Jak na to? Inspirujte se, čtěte dál.


Před několika měsíci jsem jednomu klientovi spíchl texty pro jeho olivový byznys. Importuje do tuzemska skvělé olivové oleje. Už předtím jsem od něj nějaké kousky ochutnal. Nikdy předtím po otevření lahve s extra virginem moje vjemy nezahrnula taková symfonie vůní: traviny, květiny, ovoce. Paráda!

No jo, ale slíbená krabice s oliváčema, coby vyrovnání za část mojí práce, nešla a nešla. Párkrát jsem se v odstupu několika týdnů klientovi připomínal. Klasicky e-mailem, vždy v přátelském duchu. Někdy to bylo bez odezvy, jindy dorazila fráze „Mám fofr, ale už to určitě bude, zrovna jsme vyprodaní.“ Znáte to.


Copypomínka – upomínka formou příběhu

Jednou mě při ranním běhu po louce napadla nová idea, jak se připomenout. Jsem přece copywriter, který má sázet slova jedna báseň. Vytvořil jsem tedy speciální verzi upomínky. Poslední pokus, nebylo co ztratit. Buď se klient ozve, anebo jej moje forma urazí a už se neozve nikdy.

Jenže ono to klaplo! Za pár dní po odeslání copypomínky zvonil pošťák s krabicí olivového extra virgin olejového zlata v ruce.

Jaké jsem použil kouzlo, které zřejmě pomohlo otveřít expediční bránu klienta – prodejce olivových olejů ze Sicílie? Příběh. Pořádné story, které sedí zaměření klienta jak víčko na lahvi. Obsahoval vše: Popis problému, hrozící rizika, návod na vyřešení. Extra upomínka hned zafungovala.


Co na to klient?
S jeho souhlasem cituji:

Každopádně zajímavá forma, jak se připomenout. Určitě to nebylo klasické připomínátko bez hodnoty. Myslím, že vzhledem k vašemu zaměření copíka je tato forma přesně to, čím ještě víc získáte. Takže za mě super, pevně věřím a přeji, abyste takových článků nemusel psát mnoho ;)

Co dodat? Jo, málem bych zapomněl. Přece tu netradiční upomínku. Můžete se inspirovat a něco podobného vytvořit pro své klienty či zákazníky:

 

Zprávy dne

 

Copy carabinieri.Lupiči přepadli expres a uloupili tekuté zlato

18. června 2014 – Chiaramonte Gulfi, Sicílie, Itálie

V polovině června došlo v srdci sicilských hor Iblei k přepadení expresu naloženého kvalitním olivovým olejem – sicilským zlatem. Pachatelé, kteří způsobili škodu 200 000 italských lir (ITL), jsou doposud neznámí a gurmánská policie po nich pátrá.

-- -- -- -- -- -- -- 

18. června 2014 sicilská policie v oblasti Chiaramonte Gulfi zaznamenala hlášení o velké loupeži.

Kanystříky vyzbrojení pachatelé přepadli expres, který vezl dodávku sicilského tekutého zlata do České republiky. Jednalo se o mimořádnou zásilku do Českého ráje. Siciliské zlato – extra panenský olivový olej – v Českém ráji pravidelně užívají místní copywriteři, aby svým klientům mohli stále dodávat kvalitní texty, které pomáhají prodávat jejich produkci služeb a zboží.

Pachatelé způsobili škodu ve výši 200 000 italských lir, což odpovídá ekvivalentu okolo 3000 českých korun. V některých odlehlých oblastech Itálie totiž místní lidé stále používají již neplatnou původní italskou měnu, odmítli vstup eura.

Z důvodu nedodání sicilské zásilky nyní dochází k zadírání motorů českorajských psavců a práce pro klienty je tak vážně ohrožena. Smutné na loupeži je, že k ní došlo opakovaně. Sicilskou olivovou spojku pachatelé přepadli již v minulosti.

Gurmánská policie po pachatelích pátrá a vyzývá občany ke spolupráci. Prodleva dopadení pachatelů by mohla mít za následek ukončení spolupráce českorajských copywriterů s produkovateli sicilského olivového zlata a hledání jiných partnerů, kteří mají dopravu zásilek spolehlivě vyřešenou a pohlídanou.

Poškozený vypsal odměnu za pomoc při dopadení pachatelů, a to ve výši odpovídající možnosti

další spolupráce za zvýhodněných podmínek.

Případné informace, které by mohly pomoci k nalezení uloupeného tekutého zlata, mohou občané posílat na adresu:Marián Kábele, Doubrava 77, 294 11 p. Loukov.

Zdroj: zahraniční zpravodaj ze Sicílie, foto amsicilia.it

-- -- -- -- --  

Jaká připomínátka používáte na své klienty vy? Máte nějaký originální způsob?
Prozraďte v komentáři.

P.S. když už znáte moji adresu, pošlete mi pohled z letní dovolené s nějakým mikropříběhem. Ty nejlepší pak zveřejním, budete mít reklamu!

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz