Vítejte u nás! Copywriting v plné parádě.

Vítejte! Vítám vás na mých webových stránkách. Děkuji, že jste zavítali.... Dokonalá prasárna copywritingu. Vždy, když vidím „Vítejte,“ tam se mi to automaticky změní na „Líbejte“. Ani nevím proč, ale evokuje mi to obrovské rudé transparenty Se Sovětským svazem na věčné časy.

Je až s podivem, kolik firem má na webu vatoidní odrazovátko „Vítejte“. Jenže když pak přijdete k nim do kamenné prodejny, prodavačky ani nezabučí. Zato umí zahrát skvěle jednu roli. Kyselé zelí. To jsou paradoxy! Pokud nechcete, aby vás zákazníci líbali a objímali,....ale víte co? Přečtěte si to ve článku dál.

 

Noviny, letáky, TV ani rádio nevítá. Proč web ano?


Když otevřete denní tisk, vidíte někde „
Vítejte“? Ne. A co na reklamním letáku ze supermarketu. Je na něm „Vítejte“? Anebo „Dobrý den“? Ne, není. Vidíte v televizi před reklamou „Vítejte“? Nikoliv. A co rádio? Křičí na vás v reklamním bloku „Vítejte“? Ani náhodou.

Tak proč máte (pokud máte) „Vítejte“ na webu? Čím je tak unikátní a odlišný od jiných marketingových nástrojů? Řeknu vám to: Ničím.


Smažte vatu z webu. Odstraňte „
Vítejte u nás“. Zavřete jej do trezoru a ztraťte klíč. Na věčné časy.

 

Zákazník pozná, že přišel k vám. I bez uvítání

 

Váš zákazník není slepoň. Jistě si všiml, že se ocitl na nějakém jiném webu než byl před chvilkou. Vidí, že už na něj nevrtí ocáskem malý seznamácký čoklík. Určitě máte jiný layout než vyhledávač. Každý proto pozná, že se dostal na váš web. Netřeba mu to troubit a používat nudnou formu copywritingu. Zaměřte se na podstatné věci.


Pokud však tvrdíte, že „
Vítejte“ mít na webu prostě musíte, pak si jej nasmažte všude. Na všechny stránky celých webových stránek. Proč?

Protože návštěvníci nechodí jen na hlavní stranu. Vyhledávače je expresně posílají například na podstránku 4. úrovně, kde píšete třeba o kočičkách. Přece je tam o „Vítejte“ nepřipravíte! Ale můžete experimentovat. Zkuste raději „Vítejte“ nahradit „Mňau“.


Opakování matkou moudrosti. Ještě jednou: smažte „
Vítejte“. Pryč s ním z webu. Šetřete místem.

 

Jsme mistři přes gumy

 

Jděte rovnou na věc a návštěvníka ohromte hned 1. větou. Pro inspiraci takto:

Jsme mistři přes gumy, postaráme se o vaše bezpečí na cestách

Cože? Jak to ti čuňáci myslí? Normálně. Fotka dezénu 15/165/65 vás háže opět do klidu.


Na techtle mechtle s asistentkou na služebce se budete muset vybavit jinde. Tohle je totiž normální pneuservis. Žádná divočina. Jen si copywriter pohrál s úvodním claimem a trošku okořenil jinak poměrně suché prostředí dílen s prdícími kompresory a kvílejícími pneumatickými utahováky šroubů kol.

 

Vítejte! A omrkněte naše novinky …z roku 2010

 

Jaké například weby milují omáčku „Vítejte u nás, jsme na trhu už 19 let“? Třeba takové, které v sekci novinky prezentují parádní nové zboží – hit sezóny. Jenže datum publikování prozrazuje rok 2010. Něco tady shnilo.

Je zajímavé sledovat, jak moc firem i v dnešní době kašle na webové stránky – jeden z nejsilnějších ampliónů lákajících zákazníky do krámu.

 

Čas jsou peníze

 

Šetřete zákazníkům čas. Osvoboďte je od nudné textové kaše, vyhoďte z webu všechna nicneříkající slova. A úklid zahajte hezky hned od začátku.

Zpacifikujte „Vítejte“. Vymyslete si raději pořádný úderný slogan. Takový, který zmrazí návštěvníkovy bulvy. Bude číst dál a možná si u vás i nakoupí.

 

Žádný trefný slogan vás nenapadá?
Poptejte tvorbu sloganu, claimu u mě, něco vám spíchnu.

 

A teď na férovku:

Prozraďte do komentáře, zda máte či nemáte na webu „Vítejte, vítáme vás, dobrý den".

Pokud ano, bude to zároveň váš veřejný závazek, že jej z webových stránek odstraníte. Šupito presto. Komentujte níže ↓

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz