Máte jen pár vteřin. Zaujměte návštěvníka webu hned.

Když vám prozradím, jak docílíte toho, aby vaše webové stránky hned zaujaly 2× více návštěvníků, věnujete tomuto článku pár minut svého času? Vím, že máte fofr. Důležitá informace: i vaši zákazníci mají fofr. Už jen několik minut vás dělí od zjištění, proč vám z webu návštěvníci utíkají. Čtěte dál. 

 

Luxusní dáreček pro novomanžele: Brad Pitt a Angelina Jolie si pořídili jachtu za neuvěřitelný balík

Jakou jachtu? Jak vypadá? A za kolik si tu jachtu pořídili, jak velký je ten balík? Hoříte zvědavostí. Jen málokdo odolá po přečtení takového titulku následnému prokliknutí do článku. Anebo otevření novin, píšou-li to na papíře.

Přesně to autor článku či titulkář potřebuje. Aby čtenář ve čtení pokračoval. Ano, bulvár je sice plný drbů, ale je to zároveň skvělá učebnice titulků a claimů pro fungující copywriting. Přesně takových, které dokážou vyburcovat čtenáře k ponoření se do děje textu.

Čtenáři vašeho webu jsou potenciální budoucí zákazníci. Umíte je hned na úvod zaujmout, aby četli dál?

 

Máte jen pár vteřin.Raz, dva, tři...“ Konec. Váš čas na upoutání pozornosti vypršel. Jestli jste návštěvníka něčím nezaujali, odchází. Nemá čas, aby studoval dlouhé romány.

 

Slovní tornádo

Mnoho lidí žije uspěchaným způsobem. Svět na ně denně chrlí obrovské množství informací. Stále je něco vyrušuje, krade jejich pozornost.

Ranní zprávy; „A nezapomeň zase dojít na nákup...,“ připomíná manželka; pozor, radar! ručička tachometru auta je na 100 km/h; bannery okolo silnice; hodně bannerů; „Kámo, nemáš dvacku?“ ptá se somrák na ulici; plakáty, na nich mraky upoutávek; tramvajové cilililink!; píp píp – SMSka na mobilu; „Dobrý den pane Nováku,“ říká vrátný; 21 nových e-mailů v počítači; šéf: „Pane Nováku, přijďte ke mně na chvilku.“ zprávy na Facebooku od známých; do toho kolegyně: „Karle, můžeš na minutku?“; crrrr, řve telefon, volají zákazníci; číšník u oběda: „Pane, už jste si vybral?“; 32 e-mailů na tabletu; nákupní lístek od manželky,...blázinec všedního dne.

Nesrozumitelný informační guláš? Přesně takový se na většinu lidí valí každý den. Hotové informační tornádo plné požadavků, rušidel, lákadel. A k tomu na Karla vyskočí váš web. 


Chudák Karel. Aby se z té záplavy nezbláznil, musí vše selektovat. Jeho mozek během pár vteřin posoudí, zda je pro něj informace důležitá nebo ne. Pokud ano, dá mozkovna pokyn k pokračování čtení. Jestliže ne, velí „Běž odsud pryč, Karle, neztrácej čas!

 

Z jakého důvodu by měl Karla zajímat zrovna váš web, když na něj denně křičí stovky jiných lákadel?

 

Návštěvník vašeho webu denně zhlédne stovky i tisíce sdělení. Pokud mu nejsou něčím přínosná, ve čtení nepokračuje, odklání pozornost jinam. Je to expresní přelévání informací. Kdyby lidé nepřerušovali den spánkem, musí se z toho snad zbláznit.

 

Proč si myslíte, že by měli Karel, Emil, Žaneta či kdokoliv jiný vašemu webu věnovat pozornost?

 

Když se návštěvník dostane na vaše webové stránky, spustí se pomyslné odpočítávání. Zbývá vám už jen pár vteřin. Během nich buď zaujmete a návštěvník webu pokračuje ve čtení, anebo zmizí v nenávratnu.

V takovém případě si u adresy vašeho webu navíc udělá v hlavě poznámku: „Tenhle web už jsem viděl, nic mi nepřinesl, už tam příště nepůjdu.“ To pro případ, kdybyste mu zase příště vyskočili ve výsledcích vyhledávání na Google nebo Seznamu.


Vytvořte jasné sdělení –
fungující copywriting. Návštěvník vašeho webu musí během pár vteřin zjistit, kam že se to překlikl, co tam získá, v čem mu bude web přínosem. Jinak uteče. Raz, dva tři... finito.

 

Řekněte lidem, kde jsou a co mají dělat

 

Buďte konkrétní, sdělte hned na začátku, kam vaši budoucí zákazníci přišli a co u vás na webu mají dělat. Otestujte si účinek úvodního sdělení třeba na vašich známých. Pochopí během pár vteřin, co jim váš web nabízí? Že ne? Tak to napište znovu a lépe.


Známí nemají na nějaké posuzování vašeho webu čas? Tak napište mně. Mrknu se k vám na web a během minutky posoudím, zda v roli nezaujatého návštěvníka dokážu hned pochopit, co se mi snažíte sdělit. Udělám to pro vás zadarmo, ale jen když se ozvete ještě dnes, kdy si čtete tento článek. Tak neváhejte a hned pište.

 

Nedaří se vám nic vymyslet? Najměte si copywritera.

Jaké máte zkušenosti s weby? Dokážete hned pochopit, co vám chtějí sdělit? Zkuste nad tím začít přemýšlet. Komentujte pod článkem ↓

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz