Facebook je zdarma. Anebo ne?

V roce 2000 jsem začal pracovat v realitách. Nejprve jako makléř, postupně coby manažer. Ve finiši jsem měl na starost chod kanceláří ve třech městech. Teprve čtyři roky po mém vstupu na realitní trh Mark Zuckerberg s kámošema založili Facebook. A ještě několik let trvalo, než se modrá síť dostala do Česka. Ovšem už po pár letech Facebooku v Česku jsem tušil, jaký model se z nového sociálna vyvine. Vývoj byl totiž podobný, jako tehdy u domácích realitních portálů.

 

Když jsem pomáhal klientům realizovat jejich sny a proměňovat nemovitosti za peníze nebo naopak. Internet, jak jej dnes známe, byl pro účely podnikání ještě v plenkách. Bylo to nedlouho po roce 2000. Facebook ještě neexistoval. Pominu-li třeba mIRC a pár podobných, nebyly ani jiné globální sociální sítě. Určitě ne běžně dostupné přes klasické webové rozhraní.

 

Kvílející dial-up 

Připojení k internetu už dostupné bylo, byť přes pomalé kvílející vytáčené dial-up spojení. Málokdo v té době přemýšlel, že se síť sítí dá využít i na podnikání. České webové stránky sice postupně zaplňovaly tuzemskou část internetu, ale nebyla to žádná sláva. O internetovém marketingu, copywritingu či obsahovém marketingu ani nemluvě.

 

První realitní portály 

O pár let později začaly vznikat realitní portály. Jelikož jsem se tehdy pohyboval v realitní branži, start prvních českých elektronických sdružovatelů nabídek a poptávek realit mi nemohl uniknout. Nejvyšší vedení naší společnosti uzavřelo dohody o umístění portfolia nemovitostí na nově vznikající portály. Provozovatelé portálů realitní kanceláře lákali na prezentaci zdarma. Zde už je jistá podobnost vývoji sociální sítě Facebook.

 

Zdarma? No jasně!

Umístění nabídek zdarma bylo. Ale samozřejmě ne napořád. Realitní servery si nalákaly většinu největších realitních kanceláří v ČR. Ty jim vybudovaly mohutný obsah a pomohly rozjet celý kolotoč. Stejně jako před lety fanoušci Facebooku.

 

Sorry, musíme platit provoz

O pár let nastalo nevyhnutelné. Realitní portály si začaly říkat o peníze. To má logiku, z čeho by také utáhly provoz? Zprvu chtěly málo, později stále víc a víc. Ano, šlo tam být i zdarma. Jenže taková nabídka pak byla uklizena kdesi na portálové půdě. Padal na ni prach a nikdo z návštěvníků portálu ji neviděl. Takže zbývalo jen zaplatit nebo na portálu nebýt vůbec. 

Když jsem se s aktivní realitní branží, skoro vyhořelý a kvůli mým odlišným názorům na potřebný vývoj realitní společnosti během globální krize, někdy v roce 2008, loučil, poplatky realitním serverům už dosahovaly zajímavých čísel.

Je to zdarma. A za chvíli za peníze.

 

Ověřený model: vybudujte nám to a připravte si peněženky

Ze strany provozovatelů portálů to byl skvělý tah. Nalákali si fanoušky – realitní kanceláře, které vybudovaly většinu obsahu, což přitáhlo návštěvníky. Za možnost prezentace zdarma. Jenže za pár let vlastníci realitních portálů řekli „Sorry, takhle to dál nejde.“ A pěkně to realitkám spočítali i s úroky. Kdo si v té době mohl dovolit z realitních portálů odejít? Kdyby tak učinil, zmizí z centra dění.

 

Mnoho let poté

V realitách už mnoho let aktivně nepůsobím. Tedy ano, ale dnes z jiného úhlu pohledu. Coby obsahový stratég s obstojnou znalostí realitní branže mám pár klientů z řad realitních kanceláří. Ovšem z celé republiky, abych nevytvářel lokální konkurenci. To by nebylo moc fér. Díky tomu jsem stále v obraze. Je mi známo, že současné poplatky realitním serverům jsou astronomické. Za každý úkon zaplatíte. Chcete být vidět pořádně? Zaplaťte xkrát více.

 

Na co webové stránky? Vždyť Facebook je zdarma

Už od mého odchodu z aktivní realitní praxe dobře vím, že spoléhat na někoho třetího, svěřit mu své obsahové portfolio a očekávat možnost prezentace napořád grátis, je velice nerozumné.

Ještě před pár lety jsem od svých marketingových a copywritingových klientů často slýchal: „My nepotřebujeme webové stránky, ani nic jiného. Máme Facebook, tam je to zdarma.“ A dodnes někteří z nich web nemají. Jsou jen na Facebooku. Mými klienty už dávno nejsou. Měli svoji hlavu.

Marná byla moje snaha a vysvětlování, že to tak jistě nebude napořád. Myslím, že ta chvíle je tady.

 

Jak psal třeba Dan Dočekal na Lupě a mnoho jiných světových médií, a jak ukazuje realita, viditelným příspěvkům, aniž by firma utratila korunu, je finito. Konec. Otevřete peněženky a můžete být na Facebooku vidět dál. Jinak to asi nepůjde.

 

Ale jiné sítě jsou zdarma...

Dnes jsou i jiné sociální sítě – Twitter, Google+, Pinterest. Je však otázkou, kdy se mnohokrát ověřený a funkční obchodní model bude opakovat. Jen těžko to jejich provozovatele nikdy nenapadne. Vždy se najdou zákazníci, kteří se nechají polapit na návnadu zdarma. A pak, už závislí, raději zaplatí, aby tam byli vidět dál.

 

Drahé zdarma

Prezentaci zdarma nabízeli na začátku i jiní poskytovatelé. Ne pouze sociální sítě. Například různé agregátory nabídek, poptávek, služeb, katalogy, registry. Drtivá většina z nich si po vybudování obsahu svými zákazníky pak řekla o peníze.

 

Budujte obsahový marketing na svém webu. Pro zákazníky, které znáte 

A proto dál pořád doporučuji – pěstujte si brand firmy hlavně na svých webových stránkách. Na své doméně, svém pronajatém webhostingu. Ve svém obchodě. To vám (snad) nikdo nevezme. Sociální sítě a jiní třetí poskytovatelé se jistě hodí, ale jen jako doplněk. Určitě ne coby nosné médium. 

Budujte obsahový marketing, jděte svým zákazníkům vstříc. Pomozte jim a utratí u vás peníze. Kdo pomůže vám? S obsahovým marketingem a copywritingem pomohu třeba já.

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz