Doporučení, reference, zkušenosti zákazníků. Velice silné nástroje copywritingu a obsahového marketingu pro získání nových kupujících. Je známo, že lidé dají na názor ostatních na stejné straně obchodu – zákazníků, kteří už službu či produkt vyzkoušeli. Marketingoví specialisté praví, že využívání doporučení od zákazníků je jedním z moderních nástrojů, které se do tuzemska dostaly ze zámoří.
V článku vám však dokážu, že je to jinak. S doporučeními a zkušenostmi zákazníků, coby marketingovým nástrojem, pracovali na české a moravské půdě už dávno naši pradědové za dob první a druhé republiky a na začátku II. světové války. Přesvědčete se sami, čtěte dál.
Bohaté časy před válkou
Mám rád první republiku a dobu před ní. Bylo to období, kdy vzkvétal obchod, čeští podnikatelé exportovali do světa kvalitní tovar. Do světa se šířily boty Baťovky a firmy rostly díky šikovným podnikatelům, kteří je vybudovali prakticky od nuly.
Původ doma nebo za oceánem?
Těžké dnes zjistit, pro jak velký díl nových nápadů si prvorepublikoví podnikatelé jezdili na parolodích za oceán a k jakým marketingovým tahům se dopídili selským rozumem. Ale už tehdy byly běžné moderní postupy marketingu a copywritingu. Například doporučení od zákazníků, poskytnutí vzorku zdarma či freemium model, kdy po určitou dobu čerpáte plně funkční službu zadarmo, aby si ji noví zákazníci nejprve vyzkoušeli a ověřili, zda funguje.
Doporučení od zákazníků jako nástroj marketingu už za I. republiky
Už za I. republiky si podnikatelé natolik věřili, že neváhali rozdávat zkušební balíčky grátis. Anebo dokonce zákazníkům rozdávali odměny za doporučení dalšího zákazníka – starodobý off-line affiliate systém. Ale o tom zase někdy jindy.
Dnes vám ukážu, jak naši prapradědové využívali spokojených zákazníků, aby si přilákali další. Formou prezentování zkušeností zákazníka před a po koupi podnikatelé oslovovali další potenciální zájemce o produkt. Mnohem více vám napovím konkrétními příklady.
Odkud historické marketingové informace čerpám? Třeba ze svazků starých časopisů a novin, které nacházím po antikvariátech a v archivech. Pro tento článek jsem použil ukázky z venkovského magazínu Rádce z Předmostí.
O 203 vajec více!
Tak zní titulek mého oblíbeného inzerátu z roku 1939:
O 203 vajec více během 12 dní sneslo 10 slepic přikrmovaných Tlolkových Vitaminonem T oproti dalším slepicím nepřikrmovaným.
Efektivní ukázka inzerátu pojatého formou porovnání stavu před a po aplikování zakoupeného přípravku, navíc posíleného o poutavý velký titulek s číslovkou 203.
Tak rodí od vás
Další z inzerátů si prodejce nechal otisknout dokonce s fotografií. Využil spokojeného zákazníka a prezentoval, jak hojně mu rodí svislé kordony.
„...a s námi je obdivuje velká řada zahrádkářů,“ dokazuje v inzerátu kvalitu prodávaných kordonů.
Bylo běžné, že pod doporučeními a referencemi tehdejší podnikatelé uvádí i jméno a místo bydliště zákazníků, což posiluje důvěryhodnost.
To jistě dostatečně přesvědčí!
Co, kde, kdo, jak? Takové otázky si zřejmě pokládal každý čtenář časopisu, pokud v něm nalistoval stranu s titulkem To jistě dostatečně přesvědčí! Celou stranu časopisu inzerent využil pro doložení kvality svých produktů.
Aby ještě více posílil důvěryhodnost, přiložil potvrzení o úřední zkoušce Vysoké školy zvěrolékařské, včetně přesných čísel, podpisu autority i kulatého razítka.
Silná marketingová káva, co říkáte? Oč se v inzerátu jednalo? Zase o Vitaminol T, zřejmě zázračný přípravek, který přiváděl slepice k vyšší výnosnosti. Zřejmě venkovský super produkt 39. roku 20. století.
Vlna – Vlna – Vlna!
Poutavý titulek, na dnešní poměry nezvyklý. Přitom je tak jednoduchý. Věřím, že díky tomu mohl dobře fungovat. Nač zbytečná slova? Jaká vlna? Mořská či radiová? Kdepak. Klasická ovčí.
„Vlna jest letos příkaz módy! Kam přijdete, všude dnes ženy vlastnoručně z vlny pletou. A není to jen móda. Pletení z vlny je hravou zábavou...“
Tak, milé dámy, odložte tablety, pestrobarevné dámské magazíny a pusťte se do pletení.
„Proč ještě váhat? Ještě dnes i Vy, vážená čtenářko, si o naši vzorkovnici vlny zdarma napište.“
Bojíte se, že na vás nezbude? Je vás více. Ale buďte v klidu.
Prodejce v dalším inzerátu sděluje:
Odpovídáme všem touto cestou. Zatím máme vlny dost!
Titulek na celou šířku inzerátu, pod ním vysvětlení. Denně se zákaznice ptají, „bude-li stále dost vlny a nestoupnou-li ceny.“
Vlnový podnikatel zmiňuje, že podobných dotazů přijímá mnoho. Volí zajímavou taktiku, kdy formou inzerátu v hojně čteném médiu podává zákazníkům hromadnou odpověď. Dokazuje tím, že vlny je dost. Komu? Dalším potenciálním zákazníkům.
Na závěr svého nabídkového sdělení obřím titulkem uvádí vše vypovídající sdělení:
VZORKOVNICI VLNY ZDARMA
A když jako tečku, jen tak mimochodem, zmíní, že poštovné hradí on – prodejce, myslím, že málokterá zákaznice takové lákavé nabídce odolala.
Smekám, perfektní strategie let dávno minulých.
Co si z toho vzít? Zapojte zákazníky do hry
Věřím, že uvedené příklady jsou vám dobrou inspirací. Prvorepublikoví podnikatelé nejen že perfektně znali svůj sortiment, ale také používali silné marketingové tahy a do své propagace běžně zapojovali spokojené zákaznictvo. Zdůrazňuji, že spokojené. Kvalitní produkt nebo služba je totiž základem, na němž celý byznys stojí. Tehdy i dnes.
Inspirujte se u prapradědů, zapojte zákazníky do hry. Máte fofr a málo času či fantazie? Ozvěte se, pomohu vám.
Využíváte spokojených zákazníků v marketingu či copywritingu?
Podělte se o zkušenosti v komentáři.