Content First v Praze. Jaká byla?

1. konference o firemním fungujícím obsahu. Tak označili pořadatelé akci Content First. S mírným odstupem ji omrkněme. 11. června 2014 se v pražském multikině Cinestar sešli lidé znalí obsahových strategií, copywritingu, UX, online marketingu a dalších směrů. Konferenci pořádala Tuesday Business Network. Účastníci se na konferenci přišli dozvědět, jak vytvářet fungující firemní obsah, a nahlédnout na ukázkové případy přednášejících.

Konference Content First jsem se osobně zúčastnit nestihl. A tak jsem požádal jednoho z účastníků, psavce Martina Kulhánka, aby ji pár slovy ve svém článku přiblížil. Přečtěte si, jakým mu byla akce přínosem. MaK.

 

Když někdy méně může být i více 

Martin Kulhánek

Jaký dojem ve mně zanechal první ročník konference o obsahovém marketingu “Content First”? Musím říct, že trošku rozpačitý. Žhavé současné téma, výborní přednášející, ale…

Jako odpůrce válčení jsem v roce 1997 kroutil náhradní vojenskou službu v továrně, a tak nějak podobně jsem si připadal i ve středu 11. června. Na konferenci to šlo jako na běžícím pásu, přesně podle programu, přičemž každý z řečníků měl na svoje vystoupení vyhrazeno 25 minut.

 

Což mi přijde dost málo na to, jak je “kvalitní obsah” vyzdvihovaný jako král každé úspěšné webové stránky. Neříkám, že jsem se od vystupujících odborníků nedozvěděl nic nového (pohybuji se v on-line prostředí necelý rok, takže nových věcí je pořád dost a dost), ale osobně bych jim nechal víc prostoru. I když by konference byla o hodinu kratší a mluvčích méně. Zato by se každý mohl svému tématu věnovat o poznání hlouběji.

 

Také bych uvítal, kdyby na takové akci vystoupil někdo, komu se díky zlepšení obsahové části podařilo výrazně zvednout návštěvnost vlastních stránek. Myslím majitele běžné střední firmy.

 

Většina z prezentací se totiž věnovala úspěchům těch největších hráčů na trhu. Těch, co si mohou dovolit nalít do masové kampaně desítky milionů korun nebo zaměstnávat armádu produktových textařů. I z jejich postupů a metod se dá samozřejmě ledacos zajímavého přiučit, ale chyběl mi člověk, který by řekl: “Udělali jsme přesně to a to a díky tomu máme na stránkách dvakrát tolik pravidelných návštěvníků a o třetinu vyšší tržby.”

 

Nechci hodnotit jednotlivé vystupující, na to nemám žádné kompetence, ale zarazila mě jedna věc. Hned několik z nich v úvodu svého příspěvku zkritizovalo prezentaci některého z předchozích kolegů. Jakoby mluvil nesmysly. Chápu, že na tak složitou problematiku, jakou je obsahový marketing, má každý odborník jiný názor. Ale jistě nejen já jsem se na tuhle konferenci přijel dozvědět, jak dělat web pro lidi a dobře.

 

A takhle jsem si chvílemi nebyl moc jistý, co si vlastně vybrat. Nejlépe snad “selsky rozumnou” poučku Marka Prokopa, předního tuzemského specialisty na on-line marketing. Ten nenechal nit suchou na slovním spojení “kvalitní obsah” a radil dát věcem pravá jména. “Dělejte svou práci tak, jak nejlépe umíte, a volte při tom adekvátní prostředky, které dokážete používat a dovedou vás k cíli.”

 

Závěrem ještě jedno přirovnání, vycházející z vystoupení zkušeného Viléma Rubeše. Ten varoval před upadnutím textové a obrazové podoby webových stránek do stavu jakéhosi umění pro umění, tvořeného i hodnoceného jedněmi a těmi samými experty.

 

Přeji tedy konferenci Content First, aby se v dalších letech také nestala jen pouhou samoúčelnou markeťáckou akcí pro stále stejnou markeťáckou obec.

 

Martin Kulhánek
Autor: Martin KulhánekWeb: http://www.mt-nabytek.cz/muj-byt.htm
host u MaKa
Copywriter, příležitostný fotograf, vesničan a zahrádkář. Má rád přírodu a věci, které jsou funkční, nebaví ho zima ani prázdné tlachání politiků.