Webštejn - budujte svůj hrad obsahovým marketingem.

Před časem u mě jeden podnikatel poptával služby. Chtěl si nechat postavit firemní webové stránky a kompletně je otextovat. „Zjišťuji si nabídku na více místech, budu se rozhodovat jen podle ceny.“ Odvětil jsem mu, že nejnižší cenu nejsem schopen nabídnout, protože mým cílem je stavět výkonné weby, které si na sebe vydělají a přinesou podnikateli zisk. 

Já ale poptávám „normální webové stránky“, ne nějaký e-shop,“ vysmál se mi a nechtěl už nic dalšího slyšet. Popřál jsem mu hodně štěstí. Jeho přístup mi však připomněl, že stále existuje mnoho firem a podnikatelů, kteří neřeší, jak a zda jim web funguje, třeba po stránce copywritingu i obsahového marketingu. Sepsal jsem 8 důvodů, proč máte budovat sílu webu – vašeho hradu. Čtěte dál.

 

Určitě si z pohádek nebo prohlídek pamatujete, jak funguje hrad. Co všechno se tam děje, jaké role kdo zastává. Podobně by měl fungovat i váš web. V dnešní době plní mnoho funkcí, je informačním rozcestníkem. Kam?
 

1) Web je průvodcem po vašem podnikatelském hradě

 

Web návštěvníkům ukazuje, kdo jste, co děláte a jak to umíte. Návštěvník si hned u vstupu přečte, co na vašem hradě uvidí, jaké nové věci se dozví. Také zjistí, jak se u vás líbilo předchozím návštěvníkům.

 

2) Web zastává funkci křižovatky

 

Pokud si návštěvník vašeho hradu – webu – zatím nechce nebo nemůže koupit vstup do hradního paláce – vaši službu či produkt, umožní mu webová stránka přístup zdarma třeba na nádvoří FAQ, kde se dozví užitečné rady a zodpovězené otázky předchozích návštěvníků. Máte-li nádvoří více, na dalších váš host může získat návody, manuály i jiné zajímavé a přínosné informace.

 

3) Web nasměruje návštěvníky do podhradí

 

Návštěvník webu – vašeho hradu – může zdarma zamířit do podhradí, nahlédnout do sociálních sítí. Zde se potká s jinými návštěvníky. Od nich se o vašem hradě v krčmě dozví chválu, anebo opak. Záleží, jak se ke svým návštěvníkům a zákazníkům chováte.

 

4) Web zve na hradní divadlo

 

I když si od vás zatím návštěvník nekoupí plný vstup do vašeho podnikatelského hradu, máte možnost jej zabavit alespoň divadelním vystoupením ve formě videa na YouTube, Streamu, Vimeu či jinde. Tím si trochu získáte jeho přízeň. Pokud jej vaše divadélko bude bavit, vrátí se. Třeba už se zlaťáky v kapse.

 

5) Web zajišťuje funkci hradní pošty

 

Jestliže zanechá návštěvník vašeho hradního webu u písařů adresu svého domku – e-mailu – hradní pošťák mu pak bude přinášet novinky o tom, co se na vašem hradě děje. Zpravidla zdarma. Tím si s návštěvníkem hradu – vašeho webu – budujete vztah.

 

6) Web poskytuje kontakty na hradního pána

 

Když se návštěvníkovi webu zachce, na hradním webu najde kontakt na pána hradu. Může mu napsat, zavolat z hlásné trouby, vyslat k němu poštovního holuba a položit majiteli hradu nějaký dotaz, upřesnit si informaci.

 

7) Web ukazuje cestu k hradní kase

 

Poté, co návštěvník hradu vyčerpá benefity zdarma, získá užitečné návody, zaslechne na vás v podhradí chválu, zhlédne hradní YouTube divadlo, a když mu hradní pošťák až do domku párkrát přinese novinky z vašeho hradu, zřejmě bude chtít víc.

Je mu však již jasné, že zadarmo toho dostal už hodně. Tak si doma vezme měšec zlaťáků, a vyrazí znovu na hrad. Celý natěšený, až se konečně, po těch všech lákadlech, podívá přímo do útrob vašeho podnikatelského hradu. A získá tak další cenné informace, vědomosti, rady a postupy, které mu pomohou k většímu výdělku či uspokojení potřeby nebo přání. Zamíří ke kase, požádá o vstup na prohlídku, zaplatí. Přemístí zlaťáky do vaší kapsy.

 

8) Web nabádá k návratu na hrad

 

Bude-li se u vás návštěvníkovi hradu líbit, zážitek si nenechá jen pro sebe a pochlubí se také blízkým. Možná celé vesnici. Nesmíte na něj ale zapomenout. V mezičase mu dál pomáhejte zdarma, raďte, poskytujte další cenné informace, pozvěte jej zase do podhradí, aby o vás řekl i ostatním.

Vysílejte k němu pravidelně hradního pošťáka. Zásobujte jej informacemi, které ho zajímají. A občas mu mezi ně přihoďte zprávu o novém hradním prohlídkovém okruhu. Vrátí se rád. Zase s plným měšcem zlaťáků v ruce. Navíc přivede své přátele.

 

Posilujte hradní web, šiřte svůj věhlas

 

Zmínil jsem vám 8 důležitých důvodů, proč se věnovat svému webu. Vašemu hradu. Obdobně funguje obsahový marketing a copywriting na míru vašim zákazníkům. Nejprve vycítí, co návštěvníky zajímá, potom jim pomůže, poradí. Pozve je na hradní divadélko, ke sdělení názoru v sociální krčmě, na nádvoří pro další rady. Až pak ke hradní kase. 

Budujte sílu a věhlas podnikatelského hradu, vašeho webu. Věnujte pozornost správnému postupu, vypracujte si strategii. Návštěvníci webu se pak stanou vašimi zákazníky a věrnými fanoušky.

 

Chcete posílit pevnost hradu – vašich webových stránek? Zaujmout jimi návštěvníky, proměnit je v zákazníky? Napište mi, pomohu vám.
Anebo se zatím jen rozhlížíte? Řekněte mým hradním pošťákům adresu vašeho domku, přihlaste se k odběru novinek a tipů pro obsahový marketing a copywriting.

 

Jak si udržujete webový hrad? Prozraďte do komentáře něco o vašem hradě ostatním návštěvníkům toho mého.

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz