Odkud se k nám do republiky dostal obsahový marketing? Těžko přesně určit, pravděpodobně z Ameriky. Jisté však je, že ne až v posledních letech, ale už dávno před příchodem rudého bratra. Někdy během první republiky, možná ještě dříve. Nevěříte? Prohrabal jsem archivy a objevil zajímavé kousky z období přelomu druhé republiky a Protektorátu Čechy a Morava. Podívejte se, využijte ukázky jako inspiraci pro své podnikání v moderní době. Čtěte dál.
Jsem nadšencem pro obsahový marketing. Sleduji mnoho moderních zdrojů z celého světa, pozoruji dění na tuzemské scéně. Zajímám se však také o historii svého oboru. Není tak mladý, jak by se mohlo zdát.
Dělali obsahový marketing, aniž by jej tak nazývali
Obsahový marketing zřejmě pradědové „obsahovým marketingem“ ani nenazývali, přesto jej k propagaci svého podnikání využívali. Znaky obsahového marketingu v českých zemích naleznete už 50 let před vznikem českého internetu, což je ještě dříve, než se David Ogilvy stal známým odborníkem na reklamu.
TYP a Moderní reklama
Kde se v českých zemích vzaly první kreativní reklamní nápady? Zatím nevím přesně, zjišťuji další zdroje. Za první republiky v tehdejším Československu vycházel TYP – ilustrovaný měsíčník pro úspěšné podnikání.
Dokonce už v roce 1906 reklamní pracovník Zdeňko Šindler publikoval dílo Moderní reklama, které podnikatelům sloužilo jako praktický rádce pro reklamní tvorbu.
Marketing na přelomu
V prvním díle seriálu Obsahový marketing za dob pradědů se inspirujte ukázkami z roku 1939, tedy z přelomu období druhé republiky a Protektorátu Čechy a Morava. Užijte si formou ukázek pestrý copywriting, zapojení rýmů, vložení referencí od zákazníků i přímé výzvy k akci.
Zahrádku jako dlaň – proměníte v ráj
Rým, originální text, bohatá slovní zásoba autora. Taková byla nabídka závodu se světovými semenářskými specialitami A. Joneše z Jasenné. Žhoucí barvy; zrajících v sladké křehké pochoutky. A k tomu pořádný obsahový tahák zdarma.
Kdo vám dnes ihned a zdarma nabídne bohatě ilustrovanou Ročenku zahradní krásy na 60 stranách? Bohaté sortimenty semen, jemné zeleniny, krásné květiny. Vyžádáte si ročenku, namlsáte se květinkami, a pak objednáte semínka. Už za peníze.
Smrt škůdcům!
Bohumínská ochrana rostlin – přípravky Neo-Arborol, Nitrosan, Woko, Sfinx. Bohumínská chemička v insertu slibuje zničení většiny zárodků ovocných škůdců. Asi však jen tehdy, pokud k tomu použijete její přípravky.
Ještě předtím si vyžádejte zdarma ilustrovaného Rádce. Zjistíte, jak na škůdce. Také se pravděpodobně dozvíte, že bez chemického portfolia z Bohumína to nepůjde. Tak přípravky od chemičky raději objednáte. Smrt škůdcům!
Úchvatné ovoce doby
Komu by se nelíbilo pochlubit se sousedovi přes plot super švestkami? Publikace vám zdarma napoví, jak je vypěstovat. Obsahový marketing vyvolávající zahrádkářský chtíč. Poradí a naladí ke koupi. Pravá raná velkoplodá švestka je mrazuvzdorná a nečervivějící.
A úplně ve stínu se daří odrůdě velkoplodé višně. Pište. Získejte zdarma publikace, rady, ceník a pokyny pojednávající o nových užitkových odrůdách ovoce i okras. Pošle vám je Précisia – Ovocné a okrasné školky J. Doležala z Heřmanova Městce.
Vlna – Vlna – Vlna!
Vzorkovnici vám zašle Bohumil Tušla z Jimramova 182, a to zcela zadarmo. Ani poštovné neplatíte. Chcete navíc i nové předlohy k pletení? Jak je libo. Jen za 5 K. To budou svetry! Ovce by měly radost, že jejich vlnu přeměníte v pěkný svetr.
Vlna jest letos příkaz módy! A není to jen móda. Pletení z vlny je hravou zábavou, která se dobře vyplácí, zvláště, pleteme-li z kvalitní, krásné vlny. Viděli jste již krásnou vzorkovnici vlny? Když ne, rychle si o ni napište. Získáte ji úplně zdarma. Obsahuje 700 krásných odstínů vlny pro každou ruční práci.
Fungovalo jim to?
První čtyři příklady insertů – tak kdysi inzerátům říkali – jejichž prostřednictvím naši pradědové vycházeli vstříc svým zákazníkům. Nabídku obsahu rozdávaného zdarma sice často do insertů propojovali s prezentací placených produktů, ale i tak, na tu dobu skvělá práce.
Možná budete oponovat „Co když jim to nefungovalo?“ Troufám si tvrdit, že ano. Jinak by, myslím, opakovaně neutráceli mnoho peněz za drahou inzerci. Kolik?
Inserty jen pro movité
Za polovinu inzertní strany v jednom čísle měsíčníku inzerenti platili 1100 korun. Slušná mzda byla v roce 1939 okolo 12 – 15 tisíc korun. Ročně. Za měsíc tedy 1000 až 1250 korun, podle profese. Pokojským muselo stačit i 10 korun za den = cca tři stovky měsíčně.
Inserty si tak mohli dovolit jen ti movitější. Přesto podnikatelé moc dobře věděli, že agresivní nabídka produkce, tak jak ji známe dnes, moc nefunguje. A proto nejprve svým zákazníkům dávali rady a pomocnou ruku zadarmo, aby jim pak mohli lépe prodávat.
75 let poté
Bohužel ani dodnes, po 75 letech, mnoho podnikatelů stále nepochopilo jednoduché, přitom perfektně fungující pravidlo trhu: „Dávej, ber.“
Nejprve dejte ochutnat, nechte nahlédnout do vaší dílny, pomozte zákazníkům tipy, radami, návody, které poskytnete úplně zdarma. Místo ofrankované obálky stačí e-mailová adresa.
Získejte si přízeň, vybudujte se zákazníkem nejprve vztah. Až potom mu nabídněte placenou službu nebo produkt. Fungovalo to v roce 1939, funguje to stále. Vyzkoušejte v praxi. A těšte se na pokračování seriálu Obsahový marketing za dob pradědů, mám pro vás další tipy.
Přemýšlíte, jak nejrychleji nastartovat obsahový marketing? Napište mi, poradím.
Viděli jste někde zajímavou ukázku českého obsahového marketingu z dob dávno minulých? Přispějte komentářem pod článkem.