Tipy pro lokální gastro marketing.

Žiju v Českém ráji. V okruhu pár desítek kilometrů je pořádná plejáda přírodních skvostů, skal, lesů rybníků, hradů, zpustlých zřícenin. Fajn místo na klidnou tvorbu. Navštěvuji ale rád i jiné země světa. Příroda Českého ráje je jedinečná, s kvalitou a dostupností služeb už je to však horší. Restauraci s pořádným jídlem, aby člověk pohledal. Stejně tak další služby. Přitom by mnohdy stačilo málo. Budovat a zpevňovat mosty. Mezi čím nebo kým? Čtěte dál, třeba v článku najdete odpověď, proč váš podnik zeje prázdnotou.

 

Když na oblohu vyjede sluneční kotouč, vyjíždí i turisté

 

O Velikonoční neděli bylo nádherně. Po azurové obloze plula bílá oblaka, viditelnost perfektní. Křišťálovo! Poryvy ledového větru potvrzovaly, že krajině pořád vládne aprílové počasí. Vyrazili jsme zase do skal. Stačilo popojet pár kilometrů na nástupní místo.


I když se rtuť teploměru moc vysoko nevyšplhala, místní parkoviště bylo už v 10 hodin dopoledne plné aut turistů. Odhadem tak 30 přibližovadel × průměrně 3 osoby. To je 90 lidí. Během dne přijížděli další. Tipnu si, že z parkoviště mohl za celou neděli vyrazit dvojnásobek, tedy zhruba dvě stovky výletníků.

 

Zašlá sláva hotelu, zacházející restaurace

 

Hned u parkoviště stojí rozpadající se budova kdysi slavného hotelu. Naproti je bývalé koupaliště, jehož hnědavou hladinu už dnes oceňují snad jen kachny. Okolí obývá zvířectvo provozovatelů místní restaurace – ovečky, husy, kozy, slepičky. Úplná domácí farma. Zmiňovaná restauračka je od parkoviště přibližně 100 metrů, tak trochu zastrčená za zpustlým hotelem.

 

Pokud podnikáte, možná už tušíte skvělou příležitost. Parkoviště plné aut turistů, 100 metrů vedle restaurace – to přece musí znamenat žně! Bohužel. Nic takového se neděje. Provozovatel jakoby byl slepý. Jakoby se minul oborem.

 

Temno

 

Na parkovišti je 1 omšelý restaurační poutač. Když si jej zcela náhodou někdo vůbec všimne, a k restauraci dorazí, pravděpodobně si myslí, že je zavřeno. Tabule s denní nabídkou zeje prázdnotou, uvnitř to vypadá temně. Žádný náznak, že by bylo otevřeno.

 

Dovnitř ani není moc vidět. Okna zdobí vybledlé reklamní plakáty dodané pivovarským distributorem asi chvilku po revoluci, a pár plakátků na lokální akce. Zhruba dva roky staré. Otevírací doba, vylepená na opršelém bílém papíru A5, vyjela z domácí tiskárničky také už kdysi dávno. Abyste ji přečetli, na mikropísmo potřebujete lupu.

 

V minulosti jsem restauraci pravidelně navštěvoval. Jenže pak se něco změnilo. Provozovatel asi neměl dost peněz na pořádného kuchaře, kvalita nabídky se hodně zhoršila. Teplé a příjemné osvětlení nahradily úsporné žárovky. Ani do talíře si nevidíte. Radiátory polostudené, nevlídno.

 

Řešení bylo. Ale zájem ne

 

Místo toho, aby se provozovatel restaurace snažil o změnu k lepšímu, povídá si u stolu s místním opilcem. Zhruba před rokem jsem pro restauraci vymyslel a uspořádal lokální marketingovou mini akci. Bez nároku na honorář, jen abych podpořil místní podnikání. Odměnou mi bylo pár svařáků.


Akce hosty přivábila. Navrhoval jsem, že s tím můžeme pokračovat, ale šéf hospody neměl zájem. Prý „moc práce“.

 

Zástupy peněženek míří jinam

 

A tak restaurace pokračovala ve skomírání, přestal jsem ji navštěvovat i já. Když je hezky, 100 metrů vzdálené parkoviště je vždy plné aut. Jenže hospoda pořád prázdná. Turisté se raději vydávají na 5km pěší túru na místo, kde stojí další restaurace. Výletníci se po návratu ke svým automobilům vracejí zase domů. O restauraci, která je 100 metrů od jejich startu i cíle, zřejmě ani nevědí.

 

Stavíte a zpevňujete mosty?

 

Přitom by stačilo málo, a tím se dostávám k pointě článku: začít stavět a zpevňovat mosty. Obsahový marketing k tomu může perfektně posloužit. Jaké mosty mám na mysli? Komunikační mosty mezi podnikateli a zákazníky.

 

Dost často se totiž setkávám s tím, že příležitosti se přímo nabízí, doslova bijí do očí. A podnikatelé? Nic. Hluší, slepí. Jen naříkají, že jim nejde kšeft.

 

Inspirujte se

 

Ono se to hezky mluví, že? Jen ať si zkusím podnikat v gastru! Třeba někdy ano. Ostatně, obsahový marketing pro lahůdkářský ráj už postavený mám, podívejte se.

Co bych tedy doporučoval v konkrétním popisovaném případě? Jaké techniky by mohly pomoci polomrtvé restauraci, aby si jí hosté všimli? Základem je kvalitní jídlo, pití a příjemné prostředí. Až toto provozovatel dokáže, může stavět propojovací mosty.

 
Tipy na lokální marketing.
Tipy na lokální marketing.

 

Podívejte se na pár tipů v grafice – rozklikněte obrázek. Třeba budou inspirací i pro vaše podnikání.

 

Stavíte mosty, zpevňujete? Jak vám to funguje?

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz