Copywriting je třeba po sobě číst nahlas.

Možná víte, že pokud píšete texty, máte si je po sobě číst. V duchu to ale nestačí. Čtení nahlas pomáhá při copywritingu odhalovat dost chyb.

Čtete si po sobě texty a copy nahlas? Psfl špl pfk skš, mlmn tplm mtlm. Takto nějak vypadá čtení nahlas mnoha lidí, které znám. Šeptají si pro sebe, mumlají, nerozumí ani sami sobě. Když píšu nahlas, myslím tím NAHLAS. Proč? To si nahlas přečtěte v dalších řádcích článku.


Proč číst copywriting NAHLAS?

Tvoříte copywriting, napíšete text. Čtete si jej poprvé, podruhé, zatím jen pro sebe. Zdá se, že je váš článek či popis produktu v pořádku. Žádné chyby nevidíte. A teď zařaďte II. stupeň – přečtěte si jej po sobě nahlas. Pardon, tedy NAHLAS.


Aktivujte zesilovač

Čtěte po sobě skutečně od plic. Přečtěte váš text, jako byste jej četli plnému sálu. Bez mikrofonu. Pokud se zatím stydíte před svým okolím, zavřete se třeba na WC a čtěte jen pro sebe. Z jakého důvodu číst nahlas?

Váš hlas je zároveň hlídačem chyb. Je to váš korektor. Aktivujte hlas a uvidíte divy. Věty, které se zdály být v pohodě, se najednou zdají být jaksi krkolomné. To byste neměli při čtení potichu šanci odhalit. Čím to?

Mozek najednou získal zesilovač. Kromě zrakového příjmu textu jej přijímá také zvukově. Právě díky vašemu hlasu. Uslyšíte chyby a nesoulady, jež předtím zřejmě ani nezaznamenáte.

 

10 výhod, které získáte díky čtení svého textu nahlas

  1. Přijdete na špatně vyslovitelná po sobě jdoucí slova. Použijte synonyma.

  2. Vylovíte z textu překlepy a chybná skloňování.

  3. Vypátráte často se opakující výrazy. Nahraďte je.

  4. Zjistíte, zda váš text neobsahuje nadbytek spojek, zájmen, předložek či jiných členů.

  5. Pocitově označíte správné pauzy ve větách, porovnáte, jestli vám souhlasí čárky.

  6. Poznáte, zda používáte správný slovosled.

  7. Naleznete nesmyslná spojení slov.

  8. Uslyšíte, která souvětí jsou příliš dlouhá a náročná. Rozdělte je.

  9. Odhalíte přílišnou, unavující délku odstavců.

  10. Textu dodáte dynamiku. Krátkými větami zrychlíte rytmus. Tam, kde je to třeba.

 

Nahrávání copywritingu na diktafon.Víc uší víc slyší. Zapojte okolí

Sedíte v pracovně, kde texty píšete, s někým dalším? Nestyďte se číst text nahlas před ostatními. Naopak – požádejte je:

„Potřebuji si teď přečíst text nahlas. Poslouchej také a řekni mi, jak na tebe působí.“ A hned máte k dispozici korektory dva. Vás a vašeho spoluposluchače. To je výhoda zvlášť tehdy, pokud kolega váš text ještě nečetl. Vyfasujete parádní zpětnou odezvu.

 

Chybí vám okolní uši? Nahrajte se

Možná však pracujete o samotě, a nemáte, komu text nahlas přečíst. Nahrajte se na diktafon. Nechte uležet třeba den. O tom, proč nechat texty uležet, jsem psal ve článku #3 Copywriting dozrává. Proč nechat texty odležet?

Po odležení textů se z nahrávky poslechněte. Je to jako byste poslouchali audio knihu. Z počátku to bude znít divně – poslouchat sám sebe – ale časem si zvyknete. Ještě lépe díky tomu uslyšíte, kde to v textu skřípe.

 

Pamatujte: Váš hlas je vaším korektorem.

Čtěte po sobě nahlas a odhalte chyby. NAHLAS.

 

Prozraďte v komentáři, jak po sobě kontrolujte své texty.

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz