CTA, call to action, výzva k akci pro copywriting.

Přijdete na web. Celkem pěkný úvod hlavní strany, viditelné nadpisy, přehledné odstavce, obstojný copywriting. Dokonce zjistíte, čím se provozovatel webových stran zabývá + něco málo o něm i historii firmy. A co dál?

Nic. Konec stránky. Autor webu zapomněl na vyzývání. Místo toho přiměl návštěvníky k zívání. Nechápou, co mají dělat. Uaaaáách, ááách. Tak sbohem. Anebo ne? Vyzýváte vaše zákazníky, nebo je necháváte, aby se uzívali? Čtěte dál a ověřte v praxi.

 

Obsáhlé menu webů často nabízí mnoho položek. Kam kliknout, co si vybrat? Vaši zákazníci nejsou jasnovidci. Musíte jim říci, co mají udělat. Naveďte je na trase.


Clickněte TAdy

Výzva k akci, CTA, call-to-action. Kouzelné spouštědlo, průvodce stránkou. Bez něj zákazník na vašem webu tápe. Neví, kam dál má pokračovat, kde na co kliknout.


Přece to nejsou blbci, nemusím jim říkat, co mají dělat,“ slýchávám občas od klientů.

Velký omyl. Musíte. Jinak na vašem webu budou zákazníci provádět, co uznají za vhodné. Třeba rovnou vezmou za kliku východových dveří. A neudělají, co si přejete vy. Nenakoupí, nekliknou. Prostě odfrčí zase pryč. V copywritingu je výzva k akci důležitým nástrojem.

Proč návštěvníci webu potřebují výzvu k akci?

Protože mají hlavu plnou svých starostí. Za pár minut jim jede bus, za chvilku přijde do kanclu šéf, mají rozehranou onlajnovku, z domácí laborky povykuje žena v kuchyňské zástěře s večeří na stole.

Zákazníci nechtějí dělat pokusnou myš. Proč by se měli prokousávat vaším webovým ementálem?

Nemají čas přemýšlet nad tím, co si asi myslíte, že si mají myslet, kam jste zamýšleli, aby klikli. Prostě odejdou k vašim sokům přes internetovou ulici, kde se na CéTéÁčka nevykašlali.


O čem to tu pořád píšu? Jak výzva k akci v copywritingu vypadá?

Inspirujte se konkrétními příklady


Výzvu k akci třeba 

Button - výzva k akci.


Anebo zakomponujte přímo do textu ↓ Ale pozor, abyste to s výzvami nepřepískli.

Přečtěte si raději také o tom, že vaše zákazníky možná ženete do rozhodovací para...

 

Zkoušejte různé varianty, A/B testujte. Ukažte lidem cestu. Proveďte je územím vašeho webu. Nasaďte výzvu k akci. Vyzývejte, ať nezívají.

 

Přemýšlíte, jak call-to-action správně na váš web, ale i do tištěné reklamy, zakomponovat?

Ozvěte se, napište mi. Spolu vybereme správný C-T-Ahák.

Call to action, získejte copywriting pro výzvu k akci.


Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz