Nedávejte tam ty nabídky produktů, nevkládejte nabídky služeb, nedávej... Můžu to lidem říkat 1000×. Stejně budou dál na své facebookové stránky formou příspěvků tlačit do lidí reklamní nabídky dál. Stále dál jimi budou otravovat své fanoušky, až o ně přijdou. Proč Facebook pro reklamu nevyužívat, a k čemu se tedy v podnikání hodí? Čtěte dál.
Podnikatelé zlatí, prosím vás, nedávejte do příspěvků na Facebooku nabídky služeb či produktů. Máte-li však nutkavou potřebu o své nabídce dát na Facebooku vědět, pak využijte placený reklamní prostor v pravém sloupci. Ten dnes hodně lidí ignoruje. Vybudovali si vůči němu bannerovou slepotu. Tam reklamní nabídky klidně házejte, jak je libo. Klidně utrácejte své peníze na Facebooku dál. Jestliže však nad marketingem nezačnete přemýšlet z většího nadhledu, potom si nestěžujte, že „ten fejsbuk vůbec nefunguje.“
Proč na Facebook do příspěvků nedávat reklamní nabídky?
Facebook je sociální síť, lidé se tam rádi spojují, říkají si, co je u nich nového, v čem pokročili, co zvládli. A zpravidla za takové informace od svých facebookových přátel nechtějí peníze.
Umístíte-li do příspěvku na Facebooku něco jako „Kupte si ode mě nový šampón za 339 Kč, je skvělý,“ tak tím dáte lidem pomyslnou facku. V překladu si to mohou přeložit, že jim sdělujete: „Mě vůbec nezajímá, co děláš, a neřeknu ti, co dělám já, jen jsem tě na fejsbuk přišel / přišla pumpnout o prachy.“
Jak by to bylo v reálu? Alfons Vosa: kupte si můj obraz
Přišli jste na vernisáž výstavy obrazů. Vstup je zdarma. Pořádá ji váš známý, malíř amatér Alfons Vosa. Jeho tvorbu ale vůbec neznáte, protože zatím nikde nevystavoval, ani jste u něj nikdy nebyli v ateliéru.
Ještě před vstupem do výstavní síně se k vám Alfons rozeběhne. „Ahoooj, tak jste přišli! Mám tady pro vás skvělou nabídku, kupte si můj obraz, jen za 39754 korun. Je pěkný, že ano? Kupte si jej“
Zní to šíleně? Aby ne. Přišli jste se přece podívat na vernisáž výstavy, pobavit se, kulturně vzdělat, prohodit pár slov s autorem, dozvědět se, co je u něj nového. Zřejmě jste do výstavní síně nemířili s motivem útraty peněz. Místo toho, aby vám Alfons podal tác s chlebíčky a sklenku vína, chce se nabourat do vaší peněženky. Vosák jeden šílený. Nevídané!
Jenže přesně to samé na Facebooku děláte se svými fanoušky vy, pokud do příspěvků stále vkládáte reklamní nabídky a žebráte tak o peníze.
Jak vám na výstavě bude – před Alfonsem s obrazem v ruce? Asi hrozně. Bude těžké malíře amatéra Alfonse poslat někam. Když jej napoprvé odmítnete, možná začne argumentovat, vyjednávat, vysvětlovat. Možná nakonec podlehnete, a od Alfonse Vosy jeho dílo koupíte.
Na Facebooku nevidíte protistranu
Na Facebooku to je však pro vás – v roli nabízejícího – mnohem těžší. I když jste ostřílený prodejce vysavačů nebo třeba student od mistra teleshoppingu Horsta Fuchse, formou příspěvku s reklamní nabídkou těžko někoho oslovíte. Proč?
-
Příjemce si produkt či službu nemůže osahat, vyzkoušet, přivonět, ochutnat.
-
Nemáte vybudovanou důvěru a vztah, fanoušek stránky vám nebude věřit, neví co a proč děláte. Zato ví, že se snažíte vyždímat jeho peněženku.
-
Nemůžete argumentovat, vysvětlovat dál, protože ani nevíte, co si váš fanoušek myslí (asi to nebude nic pozitivního). Fanoušci reklamní příspěvky moc nekomentují. Pokud na jiných stránkách vidíte, že ano, komentují si je zřejmě sami autoři s fingovaným uživatelským jménem.
-
Možná, že vám příspěvek někdo olajkuje. Ale tím to hasne. Nenakoupí = je vám to k prdu.
Jak je možné, že to ostatním na Facebooku funguje?
Nefunguje. Ukažte mi nějakou facebookovou stránku, na níž její provozovatelé tlačí reklamní nabídky formou příspěvků směrem k fanouškům hlava nehlava, a oni ve velkém nakupují. Pokud je provozovatel odborníkem na sociální média, ví, jak na své fanoušky zapůsobit. Možná že díky Facebooku občas i něco prodá.
Proč se mu to povede?
-
Má se svými fanoušky vybudovaný vztah.
-
Před touto nabídkou už fanoušci dostali něco užitečného zadarmo, měli možnost si vyzkoušet kvalitu dodavatele. Autor pravidelně na Facebook publikuje užitečný a lidem přínosný obsah, sem tam jej reklamní nabídkou jen doplní. Ale ne příliš často.
-
Zřejmě už předtím něco od autora facebookového příspěvku fanoušci jeho stránky nakoupili a byli spokojeni.
-
Pravděpodobně autor příspěvkem připomíná informaci, kterou už fanoušci vědí z e-mailingu (ano, to je vhodný kanál pro reklamní nabídky – pokud e-mailové kampaně posíláte správně).
-
Fanoušci dostávají nějaký bonus navíc, výraznou výhodu, něco lákavého zdarma.
Pak je možné, že provozovatel facebookové stránky díky příspěvku s reklamní nabídkou něco prodá. Stále mi nevěříte?
Udělejte si osobní autotest
Teď přijde okamžik odhalení. Zodpovězte na jednoduchou otázku:
Kolik produktů či služeb nabízených v reklamních příspěvcích na Facebooku jste si za poslední týden nakoupili vy?
Že žádnou? Nic? Aha, tak někde bude chyba. Sami z Facebooku vůbec nenakupujete, ale nutíte k tomu ostatní. Zkuste se nad tím zamyslet, vžít se do role svých fanoušků.
K čemu tedy ten Facebook je?
K budování vztahů, důvěry. Navazování přátelství. Ke sbírání fanoušků, kteří se s vámi budou kamarádit. Se kterými si postupně, pomalinku, polehoučku vybudujete vztah. A oni vám začnou věřit stále víc a víc.
Fanoušky příspěvkem pozvete k sobě na web či blog. Tam jim hezky poradíte, pomůžete, dáte nějaký obsah zadarmo. A teprve po nějaké době, když si je budete hýčkat, jim nabídnete placený produkt nebo službu.
Proč by si od vás následně nekoupili, když už vědí, co děláte, věří vám, přesvědčili jste je, že to umíte? Pak ano. Koupí. Ale teprve tehdy, až si s nimi vybudujete vztah. To samé, o čem píšu ve článku, platí i pro jiné sociální sítě – Twitter, Instagram, Google+, Pinterest, Linkedin.
Kam tedy s těmi reklamními nabídkami, když ne na Facebook?
Už je trošku jasnější, proč do příspěvků na Facebooku reklamní nabídky nepatří? Kam tedy patří?
Především na váš web. Až potom formou vhodných propagačních kanálů dál. Ale o tom zase někdy příště. Prozatím se podívejte na článek 8 důvodů, proč budovat sílu webu – vašeho hradu Webštejn
Dáváte na Facebook reklamní nabídky? Jaké % fanoušků je využívá a nakupuje? A kolik takových reklamních nabídek z příspěvků Facebooku jste využili vy? Podělte se do komentáře. Máte dotaz? Ptejte se v komentáři nebo tady.