Obsahový marketing 1939 - druhý díl. Inspirujte se.

Kde brát nápady pro obsahový marketing? Nechoďte pro ně daleko. Je možné, že váš praděda podnikal. Pokud byl šikovným živnostníkem, zřejmě své zboží nebo služby propagoval také formou insertů. Pohlédněte do historie content marketingu v českých zemích. Pojďte se mnou na druhý krátký výlet do roku 1939. Přečtěte si, jak šikovní byli naši prapředci.

Možná víte, že kromě moderních forem content marketingu se zajímám i o jeho historii a vývoj. Proto pravidelně brouzdám archivy, listuji historickými časopisy.

V článku Obsahový marketing za dob pradědů – 1. díl. Inspirujte se nápady z roku 1939, jsem psal, že obsahový marketing už k podnikání využívali naši pradědové. Navazuji na článek další porcí tipů. Inspirujte se druhým dílem.

 

Vy mě ještě nemáte?

Jsem váš nový služebník – nový illustrovaný ceník, přítel a rádce Vaší zahrady. Jsem Vám k službám. Obdržíte mně zdarma. 

Vy mě ještě nemáte?
Vy mě ještě nemáte?


Je zajímavé pozorovat starou podobu češtiny – dvě „l“ ve slově „illustrovaný“, fráze „Obdržíte mně“ obsahuje navíc „n“. Možná jde ale o chybu. Rádce pro zahradu vám zdarma zašle F. A. Kunt, velkoobchod semeny z Hradce Králové.


Poněkud stručný insert, ale věřím, že i tak si o rádce čtenáři napsali, když byl zdarma.

 

Zatím máme vlny dost!

Máme vlny dost!
Máme vlny dost!

Vážený pane, již několikrát jsem měla od Vás objednanou vlnu. Byly jsme vždy velmi spokojeny. Mamička se rozhodla uplésti bratrovi a mně svetry, proto nám lask. zašlete.... píše v dokonalé úctě Mila H., žákyně rod. školy v Humpolci.


Pěkné uvedení konkrétního použití produktu, reference jak bič. Úryvky pochvalných dopisů tvoří polovinu insertu, v němž Bohumil Tušla z Jimramova 182 zmiňuje, že má vlny dost pro všechny.


Proč to píše? Protože Denně se nás ptají naše věrné zákaznice, bude-li stále dost vlny a nestoupnou-li ceny. Jenže, co s vlnou, jak ji využít?


Chcete-li míti vlnu za starou levnou cenu, napište si lístkem ještě dnes o naši nádhernou Vzorkovnici vlny zdarma
Ke vzorkovnici získáte i mnoho odborných rad a ceník se starými levnými cenami.


Vlnaři vás nejprve namlsají. Napíšou, co získáte, inspirují, jaké pěkné věci z vlny upletete. A pak kulantně poradí, kde vlnu levně sehnat. Samozřejmě, že u Tušly.


Sladká tečka závěrem? Všechny výdaje i poštovné za Vás platíme sami. Pěkná práce s obsahem zdarma.

 

Podzim je za dveřmi, zima za rohem!

Podzim je za dveřmi, zima za rohem.
Podzim je za dveřmi, zima za rohem.

Zdá se, že vlny bylo tehdy opravdu dost. Zákazníkům ji v roce 1939 formou inzerce v tisku nabízel i vlnozávod Čipera a spol. z Bystré u Poličky.


Ruce k dílu – dejte se do práce! Je to čistá vlna, v krásných moderních odstínech, za dobré levné ceny. Pero do ruky, napište si o naši novou vzorkovnici.


Čipera vám ji zašle z lásky zdarma – nezávazně a vyplaceně. Čiperně Vám poslouží Váš dobrý známý Čipera a spol.


Co dodat? Jasné jako facka. Dnes by tato forma ale pravděpodobně už příliš nefungovala. Kdo by si chtěl dobrovolně psát o nabídkový katalog, byť zasílaný zdarma? Nabídek nám do poštovních schránek prodejci tlačí dost. Proto na to jděte raději jinak – poraďte, inspirujte. Jinak budete nervosní, že vaše nabídky nikoho nezajímají.

 

Nervosní umírají brzy!
 

Nervosní umírají brzy.
Nervosní umírají brzy.

Lehké rozčilení, stísněnost nálady, třesení údů, nepokoj, pocit strachu,... Zažíváte takové stavy také? Pak jsou Vaše nervy vážně oslabeny a potřebují zesílení, uvádí insert z roku 1939.


Vyvolání pocitu „Ano, to je můj případ,“ vtažení do děje, zvědavost. Dobře zpracovaná reklama doby minulé. Ale, kde je ta obsahově-marketingová část? Zde:


Jsem milerád ochoten Vám zdarma a bez poštovného vysvětliti jednoduchou metodu, která Vám způsobí radostné překvapení
. Nekupte to, když je nabídka zadarmo. Navíc se autor dobře ptá: Vydali jste snad již mnoho peněz na různé prostředky a docílili jste v nejlepším případě jen dočasného zlepšení?


Možná si říkáte: Že by konečně něco, co posílí nervy a nevytáhne jen peníze? Sem s tím! Pošlete koresponďák a získejte knihu úplně zdarma


Insert dokonce přináší řešení i tehdy, pokud právě nemáte po ruce korespondenční lístek: Nemůžete-li ihned psáti, uschovejte si toto oznámení. Skvělá práce Lékárny Pannonia z Budapešti 72.

 

Pomáháte vašim zákazníkům? Prozraďte, jak.


Jaký insert vás zaujal nejvíce? Aplikujete v praxi některý z tipů? Poskytujete návštěvníkům vašeho webu rady, tipy, návody?


Podělte se v komentáři pod článkem s ostatními příznivci kvalitního obsahu. Třeba se z nich stanou vaši zákazníci.

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz