Z vinaře baristou a naopak.

Podnikatelská slepota. Setkávám se s ní u svých klientů. Po letech podnikání v oboru ztrácejí potřebný nadhled. Nevědí, jak vylepšit obsahový marketing, posílit copywriting. Už se neumějí na svůj byznys podívat okem zákazníka, tak jako na začátku. Je to logické, každodenní podnikatelský stereotyp oslepuje. Řešením je třeba najmout specialistu. Provozujete-li obchod či restauraci, feedback poskytne specialista mystery shopper. Ale nadhled a realizaci konstruktivní kritiky nad svým podnikáním získáte i sami. Zadarmo. Jak? O tom je tento vinařsko-kávový článek.

 

Posuzovat vlastní podnikání je těžké 

Zdá se nemožné reálně a nadhledem posuzovat svoje služby, produkty, podnikání. Jde to těžko. Ale věřím, že mnohem snáz vidíte chyby u ostatních. Třeba u těch, kteří dodávají služby a produkty vám.

 

Automat na kávu zbystří mysl.Staňte se svým dodavatelem

 Ano, to je právě ono řešení, jak si znovu vydobýt potřebný nadhled. Zřejmě během podnikatelské aktivity vytváříte nějaké produkty či služby. A jiné zase odebíráte a využíváte vy. Zamyslete se, který produkt či služba jsou charakteristikou podobné jako ty vaše. Může se jednat o zcela odlišný obor. Ideální ale bude, pokud váš dodavatel zásobuje stejnou cílovou skupinu zákazníků jako vy.

Podnikáte na volné noze v B2B sektoru? Pak hledejte jiného freelancera v odlišném oboru – takového, který je také na volné noze a od něhož odebíráte služby.

Máte malou firmu, dodáváte produkty koncovým zákazníkům z řad domácnosti, tedy B2C odvětví? Potom se zamyslete, jaké produkty kupujete do své domácnosti vy.

Co dál? Staňte se poradcem firmy vašeho dodavatele. Posouzení podnikání někoho jiného je totiž mnohem jednodušší než analyzovat podnikání své.

 

Z vinaře baristou

Nejlépe napoví konkrétní příklad.

Máte malou firmu s pěti zaměstnanci. Zabýváte se dodáváním vína do firemních vinoték. Rozvážíte po firmách víno a vybavujete kanceláře malými prosklenými chladničkami na víno – kancelářskými vinotékami. Nabízíte denně víno do firem, ale v poslední době to nějak drhne. Přešlapujete na místě a přemýšlíte, kde zabrat. 

Pro lepší orientaci vás nazvu firmou A.

Protože víno v pracovní době nepijete, v kanceláři máte také automat na kávu. Zaměstnanci si pochutnávají na espressu. Před několika lety vám kávový automat dodala specializovaná firma. Říkejme jí firma B.

 

Káva od Béčka je dobrá, ale...

Káva vám chutná, ale už méně se vám zamlouvá komunikace firmy B. Dodávky kávy váznou. Rádi byste ochutnali i jiné kávy – z jiných destinací světa.

Objednávkový systém firmy B je dost složitý a nepřehledný. Než na webových stránkách naklikáte všechny položky, zabere to hodně času. Copywriting v e-mailových nabídkách je slabý. Stejně tak obsahový marketing firmy B. Chcete se dozvědět více o kávě, kterou pijete, ale webové stránky kávového dodavatele žádné informace nenabízí. 

Co všechno u svého kávového dodavatele vylepšíte? Co pomůže k tomu, abyste od něj nakupovali více kávy? Chybí vám ke kávě nějaký doplňkový sortiment, třeba sušenky či balený cukr?

A co třeba kávová degustace přímo u vás ve firmě a pro vaše zákazníky? Možná byste mohli z prodeje kávy profitovat také formou provizí a nabízet ji svým zákazníkům společně s vínem.

Hoďte na papír co nejvíce tipů pro zlepšení kávového byznysu firmy B.

 

Lednice na víno pro lepší copywriting.Zpět k vinotékám – s tipy na zlepšení v ruce

Máte seznam tipů? Paráda. Co teď? Nyní se vraťte do šéfovského křesla své víno dodávající firmy A. Podívejte se na zlepšováky, které jste si napsali k firmě B. Teď přichází ten hlavní okamžik:

Projděte bod po bodu a zamyslete se, zda to samé děláte pro své zákazníky. Že s k vínu nehodí balený cukr? Nevadí. Zákazníky potěšíte olivami nebo kusem kvalitního sýra.

Přetavte všechna navržená vylepšení určené firmě B ve váš byznys.

 

Inspirace je na světě

Najednou uvidíte, co všechno opomíjíte dělat pro své zákazníky. Zřejmě už máte dost inspirace, jak vylepšit váš byznys.

Jde to těžko? Napište mi, společně něco vymyslíme. Víc hlav víc ví.

 

Nabídněte spolupráci, profitujte z ní 

Tip na závěr: když už jste to vašemu kávovému dodavateli tak hezky vymysleli, ozvěte se mu, ať cenné rady nepřijdou vniveč. Třeba poskytne cennou zpětnou vazbu zase on vám.

Přeji báječnou proměnu a novou inspiraci pro vaše podnikání.

Marián Kábele
Autor: Marián KábeleWeb: http://www.mariankabele.com
Stratég obsahu & copywriter. Brouzdá se Českým rájem i celým světem, poznává nové cesty a kultury. Také fotograf, lektor a bloger na mariankabele.cz